Почетна / Tag Archives: јајца

Tag Archives: јајца

Извонредни виолетови јајца!!!!!!

Јајцата се мијат па се оставаат во оцет околу 30-ина минути. Потоа, се преливаат со црвено вино, за да добијат лилакова боја. Се оставаат во вино половина час. Нека отстојат откако ќе се сварат една вечер во виното  ќе добиете прекрасни јајца.

Повеќе »

Еве како да ги искористите лушпите од јајцата

Со лушпите од јајцата можете да се ослободите од полжавите и другите штетници во вашата бавча. Тие исто се богати со калциумот кој е добар за здравјето на билките и квалитетот на земјата. Начин на употреба: Оставете ги лушпите да се исушат, а потоа убаво иситнете ги да добиете прав. …

Повеќе »

ДЕНЕС Е ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК – ПРВОТО ЦРВЕНО ЈАЈЦЕ ПОДАРЕТЕ ГО НА БОГА

Денес е Велики четврток. Денот кога домаќинките ширум Македонија ги вапцуваат велигденските јајца. Како што е адетот тие ги вапцуваат рано наутро- пред изгрејсонце. Се вели дека првото јајце било наменето на Господ и се викало Господово јајце, второто на домаќинот кој е главата на семејството, а третото јајце на стоката …

Повеќе »

Велигденски јајца украсени со ориз

Потребно ви е само ориз, прехрамбена боја, ќесичка, варени  јајца и лепак. Ставете го оризот во ќесето и истурете ја прехрамбената вода промешана со малку вода. Почекајте да ги офарба зрната ориз и оставете да се исцеди бојата. Нанесете лепак на јајцата и валкајте ги во оризот.

Повеќе »

Волшебни јајца , нешто што треба да пробате да го направите и за кое сите ќе ве прашуваат како сте го направиле!!!

Состојки: Јајца грашок, морков, магдонос,  пиперки желатин во прав Припрема: Извадете ги јајцата од лушпите и добро измијте ја лушпата со топла вода. Исецкајте го зеленчукот на коцкички и сварете го во солена вода и додајте малку вегета. Припремете го желатинот  а зеленчукот исцедете го. Наполнете ги лушпите со зеленчукот …

Повеќе »

ПРЕДЈАДЕЊЕ – ПОХОВАН КАШКАВАЛ

Потребни состојки за ова предјадење:       300 гр млечен кашкавал       100 гр брашно       50 гр лебни трошки       2 јајца        масло за готвење Подготовка: Најпрво исецкајте го кашкавалот на мали парчиња. Обликот и формата зависи од вашата желба. Потоа секое парче добро извалкајте го во брашно, а веднаш …

Повеќе »

ПОХОВАН КРОМИТ

Состојки: 2 јајца 750 мл млеко 0,5 кафена лажичка сол Масло за пржење 375 мл пиво 240 гр брашно 3 глави кромид Подготовка Ги исипуваме брашното и солта во сад. Правиме дупка во средината каде го исипуваме пивото. Ги додаваме јајцата едно по едно. Мешаме бавно додека не се добие …

Повеќе »

ЈАЈЦА ОД ДИНОСАУРУСИ ПРОНАЈДЕНИ ВО КИНА

Градежните работници од градот Хејуан од провинцијата Гуангдонг во јужна Кина, работејќи по патот  откриле 43 фосилизирани јајца од диносауруси,  од кои 19 јајца биле целосно сочувани. Најголемото јајце е повеќе од 17 см. Во 1990-години во овој град биле пронајдени илјадници фрагменти од јајца од диносаурус. Затоа се вели …

Повеќе »