Почетна / Tag Archives: Штип

Tag Archives: Штип

Трета по ред изложба на ЦПЛИП Порака во Штип

ЦПЛИП Порака во последните три години организира настан по повод 3 ти декември денот на лицата со посебни потреби. Се работи за отворен настан на кој се поканети сите оние кои ги подржуваат овие лица во борбата за еднакви права и можности во општеството. Како и во претходните години и …

Повеќе »

GREENFEST 2017 – STIP

Годината која помина ќе ја паметиме по убавите моменти, и прекрасната енергија! Оваа ќе биде уште побогата #GreenFest2017 ! За нас е исклучителна чест да го објавиме овој настан во целосен сјај. Со него Штип е рангиран во првите места на техно забави за оваа година во Македонија. Започнуваме со …

Повеќе »

ИНТЕРВЈУ СО ТАМАРА ДОНЕВСКА КАРАТИСТ ВО КК-ПАРТИЗАН ШТИП

КК-Партизан е карате клуб во Штип со постоење од цели 50 години, каде во почетокот на 2017-та година го прославува својот јубилеј од 50 години постоење како карате клуб во Штип и Македонија. Сегашен претседател и тренер е Миланчо Черкезов од Штип. КК-Партизан е лоциран во ООУ-Ванчо Прќе каде што …

Повеќе »

НАЈДОБАР ОД НАЈДОБРИТЕ – ЕМИЛ ПАВЛОВ СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА

Во Штип комисијата за спорт во соработка со спортските работници и спортските редакции на медиумите ги утврди најдобрите спортисти на Општина Штип за 2016 година. Според одлуката, каратистот Емил Павлов е избран за спортист на годината, исто како и минатата година. Павлов ова признание го заслужи со континуирануте успеси во …

Повеќе »

Големи попусти во Бутик Стил !!!!!!!

Голем попуст во Бутик Стил во Штип кој се наоѓа во населба Сењак спроти училиштето Димитар Влахов. Попустот се однесува на целата зимска гардероба( женска, машка и детска). Повелете посетете го бутикот и ќе се уверите во најниските цени во градот.

Повеќе »

Д-р ЖАН МИТРЕВ Е ОВОГОДИШЕН ДОБИТНИК НА ОРДЕНОТ СВЕТИ НИКОЛА

Познатиот штипјанец академик д-р Жан Митрев е овогодишниот добитник на орденот Свети Никола, кој традиционално, по повод патронот на градот, го доделува Општина Штип. Орденот и признанијата ќе бидат доделени на свечената академија во соборниот храм Свети Никола, која ќе се одржи во недела.Признанија ќе добијат директорката на Агенцијата за …

Повеќе »

Остануваат само уште два дена до хуманитарниот концерт еве кој ќе се најде на сцената!

Хуманитарниот концерт кој по повод Св. Никола се одржува традиционално по четврти  пат  и оваа година ке се одржи на добро познатата локација во Мултимедијалниот центар на Универзитетот ,,Гоце Делчев” Штип на 15. 12. 2016 година( Четврток). Влезниците се веќе во продажба и поголем  дел од нив се откупени од …

Повеќе »

ДЕНЕС ВО ЦЕНТАРОТ НА ШТИП ЌЕ БИДЕ ИСПРАТЕНА ПОРАКА ЗА МИР – ЗА МИР, СОЖИВОТ И ТОЛЕРАНЦИЈА

Почитувани сограѓани и читатели на порталот Цивитас. Мирот е едно од најубавото нешто за нашите деца, за нашето семејство, за нашата земја…. за целиот свет. Па затоа ве замолуваме денес ( вторник – 06.12. 2016 година ) на улицата Маршал Тито во централното градско подрачје во нашиот град во периодот …

Повеќе »

БЕЛОЦВЕТНИ ВИШНИ – РЕНАТА ПЕНЧОВА

БЕЛОЦВЕТНИ ВИШНИ Во паузите на верувањето, во љубовните расчекори одминувате низ ветриштата, одминувате без размена на тишините. Одминувате без збор, без да ја дочекате сеидбата на иднината, без да се напиете од кладенецот на вистината. Помеѓу едначењето и непосредноста, се впивате во тантелните трепети и во потеклото на старата тага. …

Повеќе »

ИНТЕРВЈУ СО ДРАГАНА ЛУКОВИЌ – РАБОТНИК ВО АДИЕНТ ШТИП

Адиент е новото име на Џонсон Контролс најголемата фирма во Штип, која непрекинато работи цели 5 години. Оваа фирма изработува навлаки за автомобили ( Мерцедес, Форд…) Ова интервју е направено со Драгана Луковиќ – вработена во Адиенд како оператор на машина. За нивното искуство и какво е работењето во Адиент ќе …

Повеќе »