Почетна / Tag Archives: хуманост

Tag Archives: хуманост

Трета по ред изложба на ЦПЛИП Порака во Штип

ЦПЛИП Порака во последните три години организира настан по повод 3 ти декември денот на лицата со посебни потреби. Се работи за отворен настан на кој се поканети сите оние кои ги подржуваат овие лица во борбата за еднакви права и можности во општеството. Како и во претходните години и …

Повеќе »

Своето присуство на хуманитарниот концерт го потврди и Ален Хасановиќ

Нови детали за хуманитарниот концерт на Цивитас и Општина Штип. Оваа година на малиот јубилeј на сцената во Домот на културата во фолк делот  ќе се појават Јордан Митев, Сања Барби, Анета Арсовска, Пантелија Тодороска, Медиум Бенд денес, своето присуство го потврди и Ален Хасановиќ секако ова е само дел …

Повеќе »

Промоција на книга и хуманост на едно место

Вчера во Мултимедијалниот центар во Штип се одржа  прекрасна промоција на автобиографската книга на Марија Димкова. Уредник на книгата е Добрила Грашеска, рецензенти се Проф.д-р кирил Барбареев, Проф. д-р Никола Жежов, а водител Милена Ристова- Михајловска. За продажбата на книгите беа ангажирани волонтери од Цивитас од страна на авторката.  Салата …

Повеќе »

ПОРАКА ЗА СРЕЌНА НОВА ГОДИНА ОД ТИМОТ НА ЦИВИТАС

Полека но сигурно си замина 2016 -та година. Каква, таква ете си замина. Секој од нас ќе ја памети по добро или пак лошо. Но, овде ќе ставиме крај за 2016-та. Добредојде им посакуваме на Новата 2017-та година. Сите заедно ја започнавме радосни, среќни и задоволни но само два дена …

Повеќе »

Апел до сите хумани луѓе

Семејството Ангеловски од Скопска Железара живее без струја. 15- годишното момче Филип пишува и учи на свеќа. Долгот кон ЕВН изнесува 50 000 денари. Да им помогнеме да го исплатат. Во малата барака живеат внукот, самохраната мајка, бабата и неговата тетка која е бранител од 2001 но е невработена. Хумани …

Повеќе »

Хумани луѓе, помагајте!!!!

Семејство од Битола празниците ќе ги помине на отворено. Сефо (53) од Битола бара помош за неговото семејство. Тој порано бил градежен работник а сега работи што ќе најде, но сезонава нема работа. Да му помогнеме на семејството да дојде до корка леб и кров над глава. Сите кои сакаат …

Повеќе »

Хуманитарна музичка вечер во Неготино!!!

Во Недела на 10.04.2016 во Хотел Парк во Неготино ќе се одржи Хуманитарна музичка вечер на која ќе се собираат  средства за лекување на младиот Илија Таневски кој е хоспитализиран во Германија. Влезниците се 250  денари и можете да ги купите во ресторан Софра или закажете на телефон 071 328 …

Повеќе »

Децата од ,,Илинден” во Крива Паланка во хуманитарна акција!!!

Петтодделенците од основното училиште „Илинден“ од Крива Паланка минатиот петок си носеа ужинка од дома, а парите наменети за истата ги донираа на самохраниот татко. Тие одговорија на повикот  за помош на Стојче Ѓеорѓиевски кој што е невработен самохран татко на две деца на возраст од две и четири години. …

Повеќе »

Телекабел го прослави својот 19-ти роденден!

Најуспешната компанија која започна со само десетина вработени веќе 19 години постои на пазарот. Токму денес ова беше поводот за славење на Телекабел. Компанијата која веќе девет пати беше прогласена за најуспешна денес го прослави својот 19 -ти роденден. Телекабел нуди кабелска телевизија и интернет и тоа не само во …

Повеќе »

Херојот на Адмир!!!

Херојот на Адмир е Никола Блажевски кој му помага секојдневно безбедно да стигне до градинката и од таму до дома. Адмир е петгодишно  дете на слепи родители кое секојдневно се грижи за нив. Неодамна имаше акција во која се собираа средства за помош на ова семејство.  Никола Блажевски кој што …

Повеќе »