Почетна / Tag Archives: Храна

Tag Archives: Храна

Лесен и брз намаз со јајца и млад лук

Ние ви предлагаме лесен и вкусен намаз со јајца и млад лук, на вас останува да го приготвите и да уживате. Доаѓа пролет, лесните оброци треба да ни бидат приоритетни на листата на јадења. Состојки: 6-7 тврдо варени јајца (ситно исецкани) 1-2 свеж млад лук 1/4 ситно исецкан магданос 50г. …

Повеќе »

Празова вода: збогум на холестеролот, дијабетесот и вишокот килограми

Потребни состојки: -1 шише минерална, газирана вода -¼ страк праз Подготовка: Отворете го шишето и ставете внатре ¼ страк од праз (пресечен на половина и половината пресечена надолжно). Оставете во фрижидер да отстои еден ден. Откако ќе изминат 24 часа, празовата вода е подготвена за пиење. Секој ден се пие по една …

Повеќе »

ЧИПС ОД ЈАБОЛКО

Потребно е: 4 цврсти јаболка две големи лажици шеќер 1/2 лажица цимет 1 голема лажица сок од лимон 1 шолја ладна вода Подготовка: Загрејте ја рерната на 80 степени Целзиусови. Во мал сад ставете ги водата и лимоновиот сок. Измијте ги, излупете ги и исечете ги јаболката на тенки кришки. …

Повеќе »

Еве која храна содржи негативни калории

Храна со која слабеете, богата со влакна а со низок гликемиски индекс. Зеленчук: аспарагус, боранија, репа, зелка, карфиол, целер, ротквица, краставици, спанаќ, домати, лук, кромид. Овошје: јаболко, брусница, грејпфрут, лимон, малина. Зачини и лековити билки: циметкаранфилче, чили пиперка, нане, ѓумбир, магдонос.  

Повеќе »

ПРЕПОРАКИ ЗА ЗАШТИТА ОД ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ВО ПОПЛАВЕНИТЕ РЕГИОНИ

За време на поплавите постојано да се следат информациите за водоснабдувањето и безбедноста на водата за пиење преку локалните и националните телевизии, радиjа и преку интернет порталите, препорачуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство. – За пиење, за подготовка на храна и за одржување на лична хигиена, да се користи …

Повеќе »

ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ ВО СКОПЈЕ НИЗ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА

Почитувани, од вчерашната поплава Скопје е најпогодено и потребна е итна помош за луѓето. За таа цел, Општина Велес организира хуманитарна помош за поплавените, првично е потребно вода, храна и средства за хигиена кои може да ги доставите пред локацијата на поранешно Панини. Највеќе треба: 1. Флаширана вода за пиење …

Повеќе »

Еве која храна ве штити од сонцето

Во текот на летото сите ставаме заштитни креми, чадори, шешири, наочари, се за да се заштитиме од сонцето. Но, има и храна која заштитува од истото.   Доматот, чоколадото, зелениот лимон, морковот и јаткастите плодови се тие намирници кои не штитат од штетното влијание на сончевите зраци.

Повеќе »

ИНДОНЕЗИСКА ВЕЧЕРА

Дали некогаш сте пробале храна од Индонезија.Навистина звучи супер!!! Дојдете посетете не и вкусете преубава вкусна храна. Ве очекуваме во вторник 28.06.2016 година во ресторант- Public room во Скопје, од 20 до 23:00 часот. Еве што ќе ни готви Пол во Јавна Соба… Предјадење Soto Ajam (индонезиска пилешка супа) Главно јадење …

Повеќе »

ПРИКАЗНА ЗА ОРЕЛОТ КОЈА БОЛИ

Oрелот живее речиси идентично колку човекот, но ако сака да ја доживее таа старост до 80 години, орелот мора да донесе тешка одлука – дали ќе го помине патот на болно умирање и повторно раѓање? Кога ќе наполни 40 години, неговите долги и еластични канџи веќе не можат да го …

Повеќе »

Кои намирници треба да ги избегнувате за да ја спречите подуеноста на стомакот и да имате витка става

Подуеноста во стомакот се јавува поради недоволно соџвакана храна и претерана употреба на храна која содржи многу лактоза и јаглехидрати. Одредени зачини како ѓумбирот, ментолот и нането ги смируваат цревата и ја намалуваат подуеноста. Еве кои продукти ја предизвикуваат подуеноста на стомакот: ,,Лошите” јаглехидрати Тука спаѓа лебот, тестенините, житариците, оризот …

Повеќе »