Почетна / Tag Archives: фестивал

Tag Archives: фестивал

GREENFEST 2017 – STIP

Годината која помина ќе ја паметиме по убавите моменти, и прекрасната енергија! Оваа ќе биде уште побогата #GreenFest2017 ! За нас е исклучителна чест да го објавиме овој настан во целосен сјај. Со него Штип е рангиран во првите места на техно забави за оваа година во Македонија. Започнуваме со …

Повеќе »

ЗАПОЧНА МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ ИСТИБАЊСКО ЗДРАВОЖИВО ВО ВИНИЦА

Играта, песната, танцот, преточени во фолклор секој септември ги обединуваат и зближуваат децата од повеќе континенти на едно место, во с.Истибања. Илјадници километри во патување за да се стаса да се биде учесник на 31-от Меѓународен Фестивал “Истибањско здравоживо“. Повеќе стотици деца, тинејџери од Монголија, Латвија, Украина, Романија, Турција, Косово …

Повеќе »

Вториот фестивал ,,Јубилејна Русија” на 16 ти Септември ќе се одржи во амфитеатарот во МСУ Г.Р. Державин

Вториот фестивал на руската дијаспора – Фестивал „Јубилејна Русија“ќе се одржи од 15 до 17 септември 2016 година во Скопје, Св. Николе и Прилеп. Во Св. Николе ќе се одржи во големиот амфитеатар на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ на 16-ти септември со почеток од 19:00 часот. Целта на …

Повеќе »

ЗАПОЧНУВА 31 ИЗДАНИЕ НА МАКФЕСТ 2016

За точно два дена во Штип започнува триесет и првото издание на фестивалот за забавни мелодии Макфест 2016 година. Оваа година на фестивалската вцена ќе слушнеме 30 нови мелодии од домашни и странски изведувачи.  Годинава Макфест е интернационален фестивал, каде ќе настапат пеачи и од Ирска, Германија, Норвешка, Шведска, Австрија, и од нашите …

Повеќе »

ФЕСТИВАЛ – GREENFEST 2016 ВО ШТИП

Почитувани Гринфестовци, почитувани штипјани.  Со огромно задоволство сакаме да ве информираме дека хедлјнер на овогодинешниот фестивал GreenFest ќе биде миленикот на добропознатиот дј Marco Carola ( Music On ). Затоа ви го најавуваме  Rub A Dub. Овој  спектакуларен фестивал ќе се одржи на 23-ти април, во Домот на култура -фоаје …

Повеќе »

МАКФЕСТ 2016

Макфест 2016 e фестивал на поп музика кој секоја година се одржува во градот по Исарот-Штип, Македонија. Фестивалот се одржува на највисоко ниво, со голема посетеност и голема традиција кон музиката. Како и секогаш самиот фестивал има две полуфинални и една финална вечер. Оние со најмногу гласови од првата и …

Повеќе »

ЗДРАВКО ЧОЛИЌ НА ЕТНО ФЕСТИВАЛ ВО БЕРОВО

За време на фестивалот Етно плоштадот во Берово ќе понуди здрава храна, ракотворби, еколошки производи, традиционални занаети и сувенири. Фестивалот ќе се одржи од 27-29 август, на плоштадот во Берово. Главна настан на фестивалот е балканската звезда Здравко Чолиќ, покрај него ќе настапат Есма Реџепова, Газменд Бериша Проект, Линзи Полак …

Повеќе »

ОХРДИД ФЕСТ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВО ДОЛНИ САРАЈ

22-то издание на интернационалниот музички фестивал Охрид фест – Охридски трубадури  годинава ќе се одржи од 23 до 26 август, на новата сцена во Долни Сарај, која благодарение на Министерството за култура на Република Македонија  доби светски изглед. И оваа година има голем интерес за фестивалот ширум балканот, но има …

Повеќе »

Закажан фестивалот посветен на црвенокосите луѓе

Наредната година ќе се одржи фестивал посветен на црвенокосите луѓе и во Англија.  Оваа манифестација се одржува годинава по десетти пат во Данска. Иницијатор за да се започне оваа традиција во Англија е Стујарт Пери. Тој вели дека кога бил помлад дамите му велеле дека неговата коса е прекрасна и …

Повеќе »

ОВА СЕ ИЗВЕДУВАЧИТЕ И КОМПОЗИЦИИТЕ НА МАКФЕСТ

Во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип на 3, 4 и 5 јуни годинава ќе се одржи јубилејното 30-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“. Победникот оваа година ќе се избере по пат на телевоутинг. Изведувачите и оваа година ќе бидат гпридружувани од Ревискиот оркестар на МРТ, под …

Повеќе »