Почетна / Tag Archives: сок

Tag Archives: сок

СУШЕНО ОВОШЈЕ – СМОКВИТЕ СЕ ПРЕМНОГУ КАЛОРИЧНИ И ЗДРАВИ

 Се јадат свежи или сушени, а се користат и за преработка. Смоквата е полна со ситни семчиња. Зрелиот плод има многу млечен сок. Смоквата содржи околу 21 отсто сува материја, од кои јаглени хидрати, т.е. шеќер 18 отсто, 1 отсто белковини и околу 0,1 отсто масти. Сто грама свежи смокви …

Повеќе »

Конзумирајте го овој сок 7 дена и заборавете на масните наслаги на вашиот стомак

Состојки: целер краставица 3 парчиња ананас Состојките ставете ги во блендер и добро ги измешајте. Пијте го сокот веднаш, да не стои повеќе од 15 минути. Пијте секое утро на гладен стомак и за една недела ќе забележите неверојатни резултати.

Повеќе »

ОД ЕДЕН КИЛОГРАМ НАПРАВЕТЕ ДЕСЕТ ЛИТРИ ДОМАШЕН СОК

Што ви е потртебно: 1кг. портокали 1кг. шеќер ( може да користите и жолт шеќер) 6гр. лимунтус (може и да користете свеж лимон) 9 литри вода Како се подготвува: Измиените портокали ставете ги во шерпа, потоа додајте вода колку да се покрие овошјето. Оставете да стои цела ноќ. Другиот ден …

Повеќе »

СЛАТКО ОД СМОКВИ

Малку да се заблажеме. Време е за слатко. Во овој период од годината се започнува со правење на зимница но од оној благ дел. Ви нудиме незаменливо слатко од Смоква. Смоквата е овошје што најмногу е развиена во јужниот дел од нашата земја. Постои во два вида: бела и црна …

Повеќе »

КОИ СЕ БЛАГОДЕТИТЕ НА ЛУБЕНИЦАТА

Кои се благодетите на лубеницата. Со што се е богато ова овошје. Лубеницата е богата со електролити и вода, што значи дека е природен лек во борбата против тропските горештини, жедта и дехидрацијата. Ова овошје има сосема малку калории – па така со само изедени 100 грама лубеница се внесуваат …

Повеќе »

Рецепти од кои моментално престанува болката во желудникот

Прв рецепт: Во пола литар сок од тиква додадете две лажици мед и една лажица јаболков оцет. Од овој сок болката моментално престанува. Втор рецепт: Смелете и измешајте 6 зрна пченка и 4 зрна грашок. Мешавината прелијте ја со 2 дл зовриена вода и пијте го кога ќе биде млако. …

Повеќе »

Направете го ова и повеќе нема да р`чите: едноставно е а успехот е загарантиран!

Р`чењето е непријатен феномен,  а една од главните причини е вишокот на слуз. Значи намалена количина на слуз ги ослободува дишните патишта. Со овој сок ќе го елиминирате вишокот на слуз  што е еден од главните причини на рчење. Рецепт: ¼ лимон 1 ѓумбир 2 јаболка 2 шеќерни репки Изблендирајте …

Повеќе »

Сок кој го зајакнува имунитетот и ја подобрува крвната слика

Со децении овој сок се препорачува на луѓето кои се борат со карцином бидејќи ја враќа енергијата, го зајакнува  имунитетот и ја подобрува крвната слика. Се прави многу едноставно,  а единствена мана му е тоа што не е многу вкусен. Но резултатите  се толку добри што е вредна секоја голтка. …

Повеќе »

Сок од компир лек за многу болести!!!

Сокот од компир е одличен за смирување на гастритот кај кој се препорачува да се зема по една лажица сок разреден со малку вода, пола час пред јадење. Тој е добра терапија за улкус на желудникот или на дванаесетпалечното црево при што се зема пола дл. сок на празен стомак и …

Повеќе »

ЗОШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ЛИМОН

Зошто треба да јадеме  лимон? Ко­рис­но е честопати во текот на денот  да пиете сок од лимон, затоа што е богат најмногу со Ц-витамин. Витаминот Ц помага побрзо да ги загубите вишокот килограми. На тој начин во организмот вне­су­ва­те енизми за варење. Секогаш кога ќе си направите напивка која е …

Повеќе »