Почетна / Tag Archives: Скопје

Tag Archives: Скопје

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА …

1862 Умре американскиот пронаоѓач Семјуел Колт. 1863 Во Лондон –  Велика Британија е пуштена во работа првата подземна железница или метро во светот. 1889 Франција воспостави протекторат во Слоновиот Брег. 1891 Во Белград умре Лаза Лазаревиќ  српски писател, преведувач, правник и член на САНУ. 1910 Родена е руската балерина Галина …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

06.12. – На денешен ден низ историјата се случило… 1560 – Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој владееше само една година. 1791 – Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт, голем австриски композитор. 1870 – Во Каменица е роден Вичеслав Новак, истакнат чешки композитор и музички педагог, професор по композиција на …

Повеќе »

СОЛЗИ – ВИОЛЕТА СЕКОВСКА

Солзи Оваа беда голема на живот што се одзива, е тажна илузија на соништа изгубени. Секој обид за радости на среќа што често наликува привид е на болката од исконот страданието. Гласот испуштен во обид да се запее впрочем крик е таговен од срцето заробено. Сета добрина човечка во точка …

Повеќе »

ВИСТИНА – ДОНЧО МИШОВСКИ

     Вистина Која е вистината во изразот на лицето, во погледот на соговорникот ако се уште постојат таинствени погледи ко на вечната Џоконда. Има ли начин да се проникне зад очите, да се усуети вистината од погледот за душата на соговорникот.? Автор: Дончо Мишовски – Скопје

Повеќе »

МИЛУВКИТЕ НА ЗБОРОТ – ИВАНКА СТОЈКОВА

МИЛУВКИТЕ НА ЗБОРОТ  Зборот најубаво милува милувка, треперлива мека,  на уво тивко се шепоти  плима од бранови разлеани.  Зборот најсилно возбудува,  возбуда, најсилна река,дотекува,  раката милува се живо разбудува.  незаборав силен раскрилува.  Зборот најнежна мелодија пее,  срцето возбудено тивко се смее,  од радост душата се грее.  Зборот најдлабок спомен,  се …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

23.10. – На денешен ден низ историјата се случило… 1752 – Умре Александар Скарлати, италијански композитор, диригент и чембелист, основач на таканаречената „Неаполска школа“ во областа на операта. 1844 – Родена е француската глумица Анријета Розина Бернар, позната како Сара Бернар. 1887 – Роден е американскиот новинар и револуционер Џон Рид. 1917 – Во …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

13.10. – На денешен ден низ историјата се случило… 1822 – Во Венеција умре Антонио Канова, италијански вајар, најголем мајстор на италијанскиот класицизам. 1911 – Роден е Андре Навара, француски виолончелист. 1923 – Турскиот парламент ја прогласи Анкара, бивша Ангора, за престолнина на Турција. 1984 – Во Скопје умре Илија …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

На денешен ден низ историјата се случило: 1014 – Во Преспа умре македонскиот цар Самуил. 1773 – Роден е францускиот крал Луј Филип. 1892 – Умре англискиот писател Алфред Тенисон кој пишуваше необично мелодични стихови. 1943 – Кај селото Кленоец, Кичевско, во борба против балистичките банди и германските сили, загина Јосиф Јосифовски – Свештарот, …

Повеќе »

РК ВАРДАР – РК ВЕСПРЕМ

Сите кои што сакаат да го следат натпреварот од третото коло во Сеха Газпром Лигата, помеѓу екипите на РК Вардар и РК Веспрем, можат да купат билет на билетарницата на СЦ „Јане Сандански” во периодот од 10 до 18 часот или пак онлајн на www.ticketplus.mk.  Билетите се по цена од …

Повеќе »

БЕЛА НОЌ ВО СКОПЈЕ И ШТИП ПО ПОВОД ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА

По повод 25 години од независноста на нашата држава Скопје и Штип ќе учествуваат во одбележувањето на 8 Септември- еден од најзначајните датуми од историјата на Република Македонија со вклучување на своите културни институции. Манифестацијата БЕЛА НОЌ  ќе се одржи со многу културни манифестации. Затоа, се информираат културните институции дека со …

Повеќе »