Почетна / Tag Archives: рецепт

Tag Archives: рецепт

Полнети круши

Вкусен десерт што ќе им се допадне на сите што уживаат во слаткиот вкус на овошје и мед отребни состојки: 2 зрели круши 2 лажички мед 1/2 лажичка цимет 1/4 лажичка мускатно оревче 120 милилитри јогурт 1 пакување ванилин шеќер 30 грама исечкани ореви Суво овошје (по желба) Начин на …

Повеќе »

Домашен лек против крлежи

Сите сакаме да ги заштитиме милениците од болести и инфекции, но понекогаш тоа е надвор од нашите можности, посебно кога миленикот го пуштaме да прошета само и да си поигра во тревата. Тогаш истото може да добие крлежи или други бактерии од други миленици кои тешко се чистат, а може …

Повеќе »

Изедете 6 чешниња печен лук и гледајте што се случува во вашето тело во рок од 24 часа

Кога јадете лук, неговата моќ е толку силна што дури и после 24 часа нашето тело реагира на оваа моќна храна, во диетите за слабеење, или како природен лек припремен за лечење на одредени болести. Што се случува во вашето тело кога јадете печен лук? 1 час:  Во првиот час …

Повеќе »

Домашни рецепти од невен

Невенот е долго време познат на народната медицина. Тој има противоспалителен ефект, како и способност да го убрза процесот на зараснување на раните. Невенот е особено полезен при проширени вени, изгореници и тртирање на постоперативни рани. Освен тоа делува многу ефикасно при габични инфекции на рани. При генитални габични инфекции …

Повеќе »

Рецепт на хомеопат со кој засекогаш ќе се збогувате со салото на стомакот!

Станува збор за рецепт кој тој го добил од познат британски хомеопат. И да не сакате зеленчук мора да знаете дека природните сокови се одличен начин во своето тело да внесете хранливи материи. Доколку ги комбинирате вистинските намирници  ќе добиете напивка која ги топи масните наслаги на стомакот и го …

Повеќе »

Сируп од кромид за закрепнување на црниот дроб

Овој едноставен рецепт се прави брзо и лесно, а е особено лековит, не само за црниот дроб, туку и за општата здравствена состојба на целиот организам. Потребни состојки: 1 кг исчистен кромид 2 чаши шеќер Постапка: Исчистениот кромид сомелете го во машина за мелење месо, или измиксајте го во блендер. …

Повеќе »

Пирошките на тета Стојка

Состојки за тесто 3 компири 800 гр.брашно 100 гр маргарин 3 жолчки 250 гр млеко 1 квасец. сол, вегета и црн пипер Се се меша и се замесува тесто. Се чека пола час да нарасне. Состојки за фил салама, кашкавал, кисели краставички, морков, печурки од саламура и др. по ваш …

Повеќе »

Пилешка тава

500 гр. пилешки гради 250 гр. шампињони 150 мл. кисела павлака 100 гр. гауда сирење 3 јајца 1 чешне лук Припрема: Исецкајте го пилешкото на коцки и посолете го. Запржете го на маслиново масло и додајте ги печурките. Додајте го лукот и прелијте со јајцата и павлаката. Печете во рерна …

Повеќе »

Новогодишна елка

Печењето на совршени празнични печива знае да биде предизвик и авантура, посебно ако го имате вистинскиот рецепт. Замислете си го мирисот кој ќе се прошири низ дома и аромата која ќе ги привлече сите, од најмлади до најстари, околу кујната. Оваа новогодишна елка со Нутела е токму таква – вксуна, …

Повеќе »

Хронично сте уморни? Ова е вистинскиот рецепт за вас

оради задржувањето на токсините во организмот, постојано сме уморни и имаме проблеми со циркулацијата. Со цел токсините да не се задржуваат во организмот, потребно е повремено да го „исчистиме“. Се што ви треба е лук и црно домашно вино. Овој лековит пијалок ја чисти крвта, го отстранува вишокот на маснотии …

Повеќе »