Почетна / Tag Archives: Прилеп

Tag Archives: Прилеп

ЖИВОТНА ОВУЛАЦИЈА – СОЊА ЗМЕЈКОСКА

ЖИВОТНА ОВУЛАЦИЈА Се превиткувам на креветот од естроген, искамшикувана од сеќавањата на едни далечни ноќи, удавени во џин и еротика. (жива вода сум) Вселената е бескрајна вагина во која пенетрираат крикови на малку задоволни и многу разочарани суштества. (знаете, понекогаш мудрувам) Заклучив – колагенот не ми брка работа. Додека талкам …

Повеќе »

РОНКИ ЉУБОВ – ЦЕЦЕ ВИДОВА ТРАЈЧЕСКА

  РОНКИ ЉУБОВ Љубовта остана распослана на масата врз ронките од страст. По некоја кавга и иронија како жолти мрсни дамки наѕираат врз белиот чаршав. На масата само сол и шеќер за да го засладат или одземат вкусот на изгужваниот мир и спокој. Дрвената маса……. го крепи секое сеќавање- сведок …

Повеќе »

ВЕЧНОСТ – ПЕПИО НИКОЛОСКИ

         ВЕЧНОСТ За вечност да ми бидеш од тебе се откажав, окако вечност постана засегогаш во мене остана. За на век те имам но , тоа ме боли, во стихови те воздигам самиот се уништувам, штом друг те гали коси ти мрси и нозс боси вечноста боли …

Повеќе »

СОВРШЕНСТВО – ТОНИ ПАВЛЕСКИ

СОВРШЕНСТВО Не правете од мене трага во вашето постоење, не ставајте ме на врвот од јазикот ниту пак на дното од испиената чаша, оти јас сум само далечно, завршно ехо од крикот на планинскиот ветер, подзаборавена солза на долгокоса девојка, преморено зрно од плодот на сончогледот или пак можеби само …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

На денешен ден низ историјата се случило… 1598 – Роден е шпанскиот сликар Франциско де Сурбаран, еден од најзначајните уметници на 17. век. 1829 – Во Прилеп е роден Марко Цепенков, еден од најистакнатите собирачи на македонскиот фолклор. Неговата автобиографија претставува богат избор за проучување на целокупниот живот на Прилеп …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА ГО ПРАЗНУВА 11 ОКТОМВРИ – НЕРАБОТЕН ДЕН

Република Македонија денеска одбележува 75 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Почетокот на востанието беше означен на 11 Октомври 1941 година, кога  борците од Првиот прилепски партизански одред го нападнаа бугарскиот полициски участок и телефонско-телеграфската мрежа во Прилеп. Македонскиот народ се крена против бугарскиот, италијанскиот и германскиот окупатор …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВО ЕЗЕРО – ПАМУК КАЛЕ СО ТИРКИЗНА БОЈА ВО ПРИЛЕП

Езерцето со тиркизна боја, сместено во напуштениот рудник за мермер над селото Беловодица кај Прилеп е вистинска хит дестинација ова лето. Прилепчани се воодушевени, но и сите граѓани на Македонија,  откако го открија ова атрактивно тиркизно езерце формирано меѓу мермерните блокови. Стотици посетители секојдневно тука наоѓаат спас од летните горештини. Поради атрактивниот предел …

Повеќе »

КОНЕЧНА ПРОГРАМА ЗА ПИВОФЕСТ 14-17 ЈУЛИ

Од 14 до 17 јули ќе се одржи овогодинешниот фестивал на пивото „Пивофест 2016“. И за овој 14. по ред „Пивофест“, повелете на добра забава, музика и скара. И оваа година се очекуваат над 350.000 посетители на четирите фестивалски вечери од земјава и од Балканот. На 20.000 метри квадратни ќе …

Повеќе »

ПИВО ФЕСТ 2016 – ПРИЛЕП

Пиво фест е фестивал што се одржува во летниот период во градот Прилеп во организација на општината Прилеп и стопанските субјекти од градот. Фестивалот е од отворен тип и се одржува во центарот на градот. Учество земаат познати производители на пиво и локални угостители. Посетители доаѓаат од сите краишта на Република Македонија …

Повеќе »

ХУМАНИТАРЕН НАСТАН ЗА ЉУПЧО ЦРВЕНКОСКИ ОД ПРИЛЕП

Мото клубот Мото Скопје на 5-ти февруари со почеток од 20 часот во „Road House“ во Скопје ќе организира акција за помош на нашиот колега. Влезот ќе се наплаќа симболични 100 денари, средства кои ќе му бидат префрлени на Љупчо, а дополнително на тоа секој кој сака и е во …

Повеќе »