Почетна / Tag Archives: помош

Tag Archives: помош

Апел за помош на Славица Димитрова

Славица Димитрова е девојка која боледува од makularna degeneracia и retinopatia spigmentoza, генетско заболување на очите за кое во Мекедонија нема соодветен третман. Потребно е лекување во Русија, третман со матични клетки во институт за очни болести во Санкт Петербург. Третманот чини 6000 евра.  Сума која сите заедно можеме брзо …

Повеќе »

Марија има само уште девет дена од донациските броеви а само пола од средствата се собрани

Марија е 3 ипол годинки и боледува од Аперт  синдром проследен со синдактилија . За претстојните операции во Гоп Хастанеси во Истанбул потребни се 10000 евра . За таа цел отворена е донациска сметка:290500017104812 на име Марија Симовска ТТК банка Скопје  и донациски броеви : 143163 Телеком 143463 Вип оне

Повеќе »

СИТЕ ЗАЕДНО ДА ДОНИРАМЕ ЗА ЕЛЕНА НИКОЛОВСКА

Елена бара од хуманите помош да си ги види ќерките во бело „Ми остануваат денови, додека можам, барем заматено да ги видам лицата на моите две ќерки и сопругот. Да ги запаметам, оти ако не ја направам потребната операција, ќе останам слепа.“ 40 годишната Елена Николовска со години има заболувања …

Повеќе »

Апел за помош на Илија Таневски од Неготино

Илија Таневски од Неготино има 23 години и боледува од миксоиден липосаруком. Тој е моментално хоспитализиран во Германија и му претстои долг период на лечење и за истот се потребни 50.000€ Затоа доколку сте во можност ве молиме донирајте за да му помогнеме на Илија. Телефонски броеви за донација: ВИП: …

Повеќе »

ДА ДОНИРАМЕ ЗА ТОМЕ СЛАВЕСКИ ОД СКОПЈЕ

На Томе Славески од Скопје сега потребна му е нашата помош повеќе од кога и да е. Тој боледува од хроничен Хепатитис Ц, поради кој настанала цироза. Затоа потребно му е шестмесечно лекување со Харвони, коишто не постојат на позитивната листа и македонскиот пазар, така што потребен е нивен увоз. Терапијата чини …

Повеќе »

ХУМАНИТАРЕН НАСТАН ЗА ЉУПЧО ЦРВЕНКОСКИ ОД ПРИЛЕП

Мото клубот Мото Скопје на 5-ти февруари со почеток од 20 часот во „Road House“ во Скопје ќе организира акција за помош на нашиот колега. Влезот ќе се наплаќа симболични 100 денари, средства кои ќе му бидат префрлени на Љупчо, а дополнително на тоа секој кој сака и е во …

Повеќе »

Хумани луѓе пријавете се, “Потребни сме и на малата Марија”

Почитувани сограѓани, хумани луѓе, љубители на спортот, Здружението “Цивитас” уште еднаш апелира до сите Вас, уште еднаш по незнам кој пат да ја покажеме нашата хуманост и општествена одговорнос на дело, Овој пат бидејки сите ние сме им потребни на малата Марија. двегодишната Марија има Апертов синдром кој е многу …

Повеќе »

Апел за помош на семејството Трендафилови од Кочани

Семејството Тредафилови апелираат за помош. Во овие зимски денови им се потребни храна, облека, кебиња, предмети за домакинствата огревни двра . Коканчани ве молам помогнете!

Повеќе »

Апел за помош на семејствата од опожарениот објект на некогашното Нервно одделение во Штип

На 1-ви јануаруи  е опажарено некогашното одделение на штипската Клиничка Болница каде што привремено се сместени 50 лица од кои 35 се дечиња и останаа без кров над главата. Здружението Цивитас покренува акција  за настраданите семејства, сите хумани луѓе кои се во можност да донираат храна, ќебиња и облека можат да …

Повеќе »

Да и помогнеме на Стојаноска Љубинка

Стојаноска Љубинка боледува од тешка и ретка болест на сврзно ткиво – Granulomathosis cum polyangiitis-Wegener. Да покажеме дека имаме големо срце и дека сме тука кога на некого му е потребна помош. На  Стојановска  и е потребна финансиска помош за лекување. Ви се обраќаме Вас хумани пријатели, со апел за помош …

Повеќе »