Почетна / Tag Archives: охрид

Tag Archives: охрид

ПОСТАВЕНА НОВОГОДИШНА ЕЛКА ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Охрид не само што има голема елка на градскиот плоштад Свети Климент Охридски, уште една елка беше поставена и во длабочините на водите на Охридско Езеро. Охрид ја продолжува традицијата долга 15 години, што ја почнаа инструкторот Милутин Секуловски и нуркачите од Нуркачкиот центар „Амфора“ . Во оваа атрактивна активност …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА ГО СЛАВИ СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЗА МНОГУ ГОДИНИ!

08.12. 2016 година – Празнување во чест на Свети Климент Охридскии. Инаку Свети Климент Охридски- Чудотворец е еден од најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј и првиот македонски архиепископ. Творец е на познатата Охридска книжевна школа е најзначајниот македонски средновековен писател и педагог. Македонската православна црква денеска го …

Повеќе »

Охридски бисер 2016

За прв пат годинава на 26 Август во Охрид ќе се одржи поетска манифестација “Охридски бисер” во црквата Св. Софија. Оваа манифестација ја организираат Милица Паулус, Митре Мангоски Радождански и Мирко Томовски. Милица Паулус, покрај организаторска улога ќе има и улога на водител на манифестацијата. Митре Мангоски Радождански   Милица …

Повеќе »

КОНЦЕРТ НА РИБЉА ЧОРБА ВО ОХРИД

Драги пријатели. Со особено задоволство, Охрид, после долги години го најавува мега концерт на најголемиот вистински ех ју рок состав на сите времиња, во полн состав и пред јубилејниот 40-ти роденден со спектакуларен настап пред Македонската публика – РИБЉА ЧОРБА. Концертот ќе се одржи на една од најубавите Охридски плажи …

Повеќе »

АЛТЕРНАТИВНО ЛЕТО ОХРИД 2

По успешната организација и реализација на минатогодишниот настан Алтернативно Лето Охрид (АЛО 1), и оваа година ЦИРО со огромно задоволство ви го претставува и ве поканува на најурбаниот настан во Охрид кој успешно ги спојува екстремиот спорт (скејт и БМХ) и алтернативната музика. Алтернативно Лето Охрид 2 (АЛО 2) ќе …

Повеќе »

РАКОМЕТЕН КАМП КИРИЛ ЛАЗАРОВ – ОХРИД

Најдобриот македонски спортист, Кирил Лазаров, минатиот јуни 2015-та година во организација на агенцијата КМГ Спорт го промовираше својот прв ракометен камп „Кирил Лазаров 7“. Кампот се одржи од 17 до 23 јуни – прва смена во хотелот Аквалина во Охрид, кој нуди прекрасни услови за ваков тип на настани, одалечен …

Повеќе »

ПРОДАЛА СИ ЉУБАВ – НОВА ПЕСНА НА АЛЕН ХАСАНОВИЌ

Новата македонска ѕвезда – финалистот на најпопуларното балканско шоу Ѕвездите на гранд Ален Хасановиќ деновиве на македонската јавноста и ја подари најновата  авторска песна. Песната  претставува емотивна балада во која многумина од нас  ќе успееме да се препознаеме.  За само два дена видеозаписот има одлична гледаност на музичкиот канал Youtube …

Повеќе »

УКРАСЕНА НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

 Кај музејот на вода во Градиште членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“ во соработка со Сојузот за подводни активности на Македонија, денеска по 14 пат ја накитија новогодишната елка во водите на Охридското Езеро. Во китењето на подводната елка учествуваат и најмладите членови на нуркачките …

Повеќе »

ОХРДИД ФЕСТ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВО ДОЛНИ САРАЈ

22-то издание на интернационалниот музички фестивал Охрид фест – Охридски трубадури  годинава ќе се одржи од 23 до 26 август, на новата сцена во Долни Сарај, која благодарение на Министерството за култура на Република Македонија  доби светски изглед. И оваа година има голем интерес за фестивалот ширум балканот, но има …

Повеќе »

РОЗОВ ДОЖД ОД ЈАПОНСКИТЕ ЦРЕШИ ВО ОХРИД

Охридскиот ветер  ги вознемири јапонските цреши  кои се насадени од плоштадот до градското пристаништето во Охрид.  Од нив тој направи розов дожд со розеви  цветови кој претставува вистински феномен и дар од природата. Глетката е навистина прекрасна. Поголем дел на граѓани како и бројните туристи кои престојуваат во градот на …

Повеќе »