Почетна / Tag Archives: мед

Tag Archives: мед

Природен лек против кашлица за сите членови на семејството

Состојки за домашен лек против кашлица – Мед – Црна ротквица Постапката на подготовка за лекот против кашлица 1. Издлабете го внатрешниот дел на ротквицата. 2. Во издлабениот дел сипете мед (водете сметка дека ротквицата ќе пушти сок и затоа не ја исполнувајте шуплината до самиот врв). 3. Ставете ја …

Повеќе »

Ги топи килограмите во рекорден рок, пијте го овој напиток една недела и ќе приметите резултати

1 лажичка мед 2 лажички  јаболков оцет 1 шолја свежо исцеден сок од грејпфрут Измешајте ги состојките во блендер Пијте го пред ручекот една недела, потоа направете пауза 1 недела.

Повеќе »

Оваа билка ќе ви го подобри видот дури и да сте 70 години!!!

Состојки: 100 гр. алое вера сок 500 гр. ореви 300 гр. мед сок од 3-4 лимона Припрема: Се измешајте во блендер. Земајте по 1 лажица 3 пати дневно пола час пред јадење. Оваа витаминска бомба не само што ќе ви го подобри видот туку и целокупното здравје.

Повеќе »

Домашна крема против брчки, фантастичен ефект за 7 дена !!!!

Брчките доаѓаат со годините, еве како тие да исчезнат. Состојки: 1 супена лажица бадемово или маслиново масло 1 жолчка 1 лажичка мед 2 чајни лажички вазелин Подготовка: Вазелинот стопете го на  водена пареа. Ќе ви бидат потребни неколку минути. Тргнете го од огнот и додајте ги другите состојки. Мешајте додека …

Повеќе »

Верувале или не жена од Босна пронашла чудотворен лек за рак!!!

Жена од Босна верувале или не, го откри лекот за рак. Таа сама си направила лек кој ја ослободил од болките, иако цели 20 дена била на апарати во болница и состојбата не и била подобрена. Рецептот е на база на ѓумбир и мед, и ме врати во живот, тврди …

Повеќе »

Докторите во шок: Ги измешала овие две состојки, за 3 месеци се преполовила!!

Сонот на многу луѓе а посебно на жените е килограмите да исчезнат сами без голем напр, диети и вежби. Овој сон станала реалност за една жена која го користела овј рецепт! Ги согорува мастите веднаш. Се што треба да направите е следното: Додајте лажица цимет на 250 мл зовриена вод. …

Повеќе »

7 дена јадете по една лажица на празен стомак и ќе добиете неверојатни ситуации

Лукот е идеален за јакнење на имунолошкиот систем, детоксикација на организмот а исто е ефикасен и за слабеење. Иситнете лук и отавете го на страна барем 15 минути да постои пред да го јадете. Земајте секој ден по 2- 3 чешниња лук на гладно со една лажица мед. По 7 …

Повеќе »

Направете го ова барем еднаш неделно и ќе ја подмладите кожата на лицето за 10 години!!

Оваа маска има чудесни ефекти кога е во прашање подмладувањето кожата , ги омекнува борите и и дава сјај на кожата.   Состојки: 3 лажици ориз 1 лажица мед 1 лажица млеко Припрема: Прво варете го оризот, потоа прецедете го. Измешајте го со лажица загреано млеко, добро промешајте и додајте …

Повеќе »

Мешавина која е лек за секакви цисти во организмот!!!

Состојки: 300 гр. цели листови чувар куќа 300 гр. мед Припрема: Листовите чувар куќа добро  ги  измијте и смелете ги во блендер. Добиената кашеста смеса помешајте ја со мед. Нека постои смесата 7 дена. Примена: Земајте секој ден 3 пати по една супена лажица. Првата веднаш по будењето пред јадење, …

Повеќе »

Ослободете се од масните наслаги и ,,појасот за спасување”

Едноставен рецепт со кој ќе го намалите стомакот. Во 200 мл зовриена вода ставете пола лажица цимет. Поклопете ја чашата и нека отстои пола саат потоа додајте 1 лажица мед. Пола од напитокот испијте пред спиење, а пола наутро. Секако подолго време треба да го користите овој напиток  комбинирано со …

Повеќе »