Почетна / Tag Archives: Макфест

Tag Archives: Макфест

Во Штип ќе биде изграден парк на „Макфест“

Штип за еден месец ќе добие парк на „Макфест“, обележје на кое ќе биде испишана историјата и иднината на фестивалот „Макфест“. Од денес започнаа градежните активности за изградба на неколкуте содржини со кои ќе биде збогатен овој парк. Исто така посетителите на парк ќе имаат можност да уживаат во познатите …

Повеќе »

АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА СО ПЕСНАТА ЗА СТО ГОДИНИ Е ПОВТОРНО ПОБЕДНИЧКА НА МАКФЕСТ

Успешно заврши 31 издание на Макфест 2016 година. 2, 3 и 4 јуни проследивме две полуфинални вечери и една финална вечер, каде што вчера во Домот на културата Ацо Шопов Макфест се здоби со уште еден нов победник, а Александра Јанева од Струмица со композицијата – За сто години се …

Повеќе »

ПРВАТА ПОБЕДНИЧКА ХЕЛЕНА БЛАГНЕ ВЕЧЕРВА ВО ШТИП НА МАКФЕСТ

Вечерва во Домот на културата Ацо Шопов во градот под Исарот следува  третата-последна вечер, односно големото финале на Макфест 2016 година. Во трка за првите три места и останатите награди ќе се борат 20-тина македонски и странски изведувачи. На денешната прес-конференција извлечена е ждрепката кој како ќе настапува. Повторно млади …

Повеќе »

ЗАВРШИ ВТОРАТА ПОЛУФИНАЛНА МАКФЕСТОВСКА ВЕЧЕР – РЕЗУЛТАТИ

Успешно заврши и втората полуфинална вечер на најголемиот фестивал на забавни мелодии Макфест 2016 година. Повторно  публиката, гледачите пред малите екрани, но и специалното жири и самите изведувачи си го кажаа своето. Макфест се здоби со уште нови 15-тина хитови. Во сабота на 04.06.2016 год. следува последната вечер, односно  големото …

Повеќе »

УСПЕШНО ЗАВРШИ ПРВАТА ПОЛУФИНАЛНА ВЕЧЕР НА МАКФЕСТ- РЕЗУЛТАТИ

Вчеравечер 02 јуни заврши првата полуфинална вечер на фестивалот на забавни мелодии Макфест 2016. Оваа година фестивалот навистина доби нов лик со интернационалните настапувачи надвор од нашата земја. Гледачите пред екраните на МРТВ и присутните во преполната сала слушнаа 15-тина добри и квалитетни песни. Вцената задоволуваше според највисоки квалитети, водителот …

Повеќе »

МНОГУ ЗАБАВА И НОЌЕН ЖИВОТ ВО ШТИП ЗА МАКФЕСТ

Макфест After party @ Дом на млади Место: Дом на млади Почеток: 20:30 часот Влез: слободен Програма: Четврток 02.06.2016 г. 20:30 Емитување во живо на Прва вечер Макфест 2016 22:00 Rock Burovci 00:00 Jam Session – на учесниците на Макфест 2016 Петок 03.06.2016 г. 20:30 Емитување во живо на Втора …

Повеќе »

ЗАПОЧНУВА 31 ИЗДАНИЕ НА МАКФЕСТ 2016

За точно два дена во Штип започнува триесет и првото издание на фестивалот за забавни мелодии Макфест 2016 година. Оваа година на фестивалската вцена ќе слушнеме 30 нови мелодии од домашни и странски изведувачи.  Годинава Макфест е интернационален фестивал, каде ќе настапат пеачи и од Ирска, Германија, Норвешка, Шведска, Австрија, и од нашите …

Повеќе »

МАКФЕСТ 2016

Макфест 2016 e фестивал на поп музика кој секоја година се одржува во градот по Исарот-Штип, Македонија. Фестивалот се одржува на највисоко ниво, со голема посетеност и голема традиција кон музиката. Како и секогаш самиот фестивал има две полуфинални и една финална вечер. Оние со најмногу гласови од првата и …

Повеќе »

МАКФЕСТ 2016 – ОВА СЕ ПРАВИЛАТА ЗА УЧЕСТВО

Фестивалот МАКФЕСТ 2016 ќе се одржи вo првата половина на месец јуни 2016  година во Штип и ќе презентира вкупно 30 нови забавни мелодии. Во 3-те дена колку што е предвидено да трае фестивалот, ќе се одржат 2 полуфинални вечери, секоја со по 15 композиции и една финална вечер со …

Повеќе »

ОВА СЕ ФИНАЛИСТИТЕ ОД ПРВАТА ФЕСТИВАЛСКА ВЕЧЕР НА МАКФЕСТ

Заврши првата фестивалска вечер на Макфест 2015.  На 30-то издание на Макфест, односно на самиот старт видовме одлични настапи и композиции. Штипјанката Александра Кукушева и Јоце Панов заедно со Зуица Лазова влегоа во финале. Вечерва во 20:30 стартува втората фестивалска вечер и нови финалисти. Ова е конечната табела од првата …

Повеќе »