Почетна / Tag Archives: Македонија

Tag Archives: Македонија

Македонски научник e дел од ново астрономско откритие

За прв пат астрофизичарите најдоа доказ за експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда која многу блиску орбитира до друга неутронска ѕвезда. Студијата беше предводена од тим од Caltech (Калифорнискиот институт за технологија), а вклучи и истражувач од Универзитетот во Нова Горица, каде во моментов работи македонката др. Тања Петрушевска. …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА НЕ ВЛЕЗЕ ВО ФИНАЛЕ НА ЕВРОСОНГ

Македонија со групата Eye Cue и песната „Lost and found“ не обезбедија пласман за финалето на 63-то издание на  избор на песна на Евровизија 2018 што се одржува во Лисабон – Портогалија, каде што синоќа настапи под реден број 11 во првата полуфинална вечер.Од вкупно 19 земји преставнички ова се …

Повеќе »

КИРИЛ ЛАЗАРОВ НАЈДОБАР СТРЕЛЕЦ НА СП-ФРАНЦИЈА 2017

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е најдобар стрелец на овогодинешното Светското првенство- 2017 што се одржа во Франција. Тој постигна вкупно  50 голови за време на натпреварите. Вака изгледаат постигнатите голови: Тунис -12 гола, Ангола -10, Словенија – 9, Шпанија -6, Исланд -7 и Норвешка -6. Други најдобри …

Повеќе »

ВО ФРАНЦИЈА МАКЕДОНИЈА ЗАВРШИ НА 15 МЕСТО ВО РАКОМЕТ

Нашата земја – Македонија го освои 15-тото место на СП во ракомет за мажи во Франција. Честитки до нашата репрезентација и до храбрите и успешни ракометари. За пласманот важни беа два критериуми: 1. Бројот на бодови освоени со селекциите кои завршиле од 1 до 4 место во групата 2. Доколку …

Повеќе »

УТРЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ

Утре 23.01.2017 ( понеделник )  во Македонија започнува второто полугодие во сите основни и средни училишта за сите ученици. Училиштата претходно се дезифекцирани и добро опремени со топли училници и подготвени за почетокот на второто полугодие. Зимскиот распуст завршува, а учениците со убава слика ќе раскажуваат во своето училиште. Наставата …

Повеќе »

ВО ШТИП ОСВЕТЕНИОТ КРСТ ВО РАЦИТЕ НА ТРАЈЧЕ ИВАНОВ И БОЈАН ЏОНОВ – КОИ СЕ ОСТАНАТИТЕ СРЕЌНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА

Во Штип и Македонија денес традиционално за празникот Богојавление – Водици во водите на реките и базени се фрла чесниот крст. Она момче што ќе го извади чесниот крст ќе биде благословен во текот на целата година и даруван од Бога со здравје и среќа. Ова се најсреќните момци што …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА-СЛОВЕНИЈА ДЕНЕС ВО 17:45

Ракометната екипа на Македонија денес во 17:45 минути ќе го одигра натпреварот  со Словенија. И двете екипи имаат по четири бода на табелата како и Шпанија, Исланд и Тунис имаат по еден бод додека репрезентацијата на Ангола е без бодови и е на последното место во групата Б. Македонија ќе ги одигра …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА СО НОВИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ И ГОЛЕМ СТУД – ПРИЧИТАЈТЕ!

Ова утро најстудено во Македонија е во Маврово со измренни – 20 степени под нулата и голема снежна покривка од 68 сантиметри. Висината на снежната покривка е 49 сантиметри во Пожаране, 45 во Лазарополе, 35 во Тополчани, 28 во Тетово, 27 во Дебар, 24 во Крушево, 23 во Ѓуриште, 22 …

Повеќе »

ЗАМРЗНА ДОЈРАНСКОТО И ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Во Македонија од голем студ и температури под нулата замрзнаа  Дојранското и дел од Охридското  езеро. Во Дојран се измерени -11 степени па затоа е под мраз целото крајбрежје на езерото,  а дебелина изнесува околу 6 сантиметри. Дојранчани велат дека ова не е прв пат и ваквата глетка е нормална …

Повеќе »

3 ДЕКЕМВРИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ЛИЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

Овој 3-ти Декември, повелете сите заедно да го одбележиме Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби. Овој 3-ти Декември, повелете сите заедно да ја дадеме поддршката за изедначување на правата на лицата со посебни потреби. КАДЕ -МЕСТО: ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА КОГА- ДАТА: 3-ти ДЕКЕМВРИ ПОЧЕТОК: 12:00 ЧАСОТ 3-ти Декември е посебен …

Повеќе »