Почетна / Tag Archives: лимон

Tag Archives: лимон

ДОМАШЕН ЛЕК – ЦИТРУСЕН МЕДОВ СИРУП

Одличен напиток против настинка и грип кој можете да го додадете во секој тип на ладен или топол пијалок. Состојките кои ви се потребни за овој рецепт се: Мед Цитрусно овошјe: лимони, портокали, мандарини, лимета Свеж рузмарин и нане Мелен цимет, мелен ѓумбир, карамфилче кардамон Главните насоки за подготовка на …

Повеќе »

Зошто е толку корисно да се пие лимонова вода?

Лимоните се одличен извор на Ц витамин кој е есенцијален за раст и развој на телото. Еден лимон содржи околу 30-40 mg витамин Ц. Покрај тоа, овој витамин има и други здравствени придобивки како заштита од пренатални проблеми до кардиоваскуларни проблеми, проблеми со очите, кожата, имунитетот… Функционира како антиоксиданс и …

Повеќе »

Ледени коцки со лимон

Ледени коцки со лимон Ледените коцки се вистинско освежување во летниот период. Освежителниот вкус на лимон, го прави овој колач ледено добар! Подготовка на какао тесто Јајцата се двојат на жолчки и белки. Белките се матат со на почеток со прстофат сол, додека да добиете густа и цврста пена, а …

Повеќе »

Замрзнати лимони како превенција на рак на дојката

Во Берлинскиот Институт е докажано дека лимонот е корисен за превенција т.е. спречување на појава на рак на дојката. Наводно тој бил 10 000 пати појак од хемотерапијата. Како да го искористите најдоброто од лимонот: Прво исчистете му ја кората на лимонот со јаболков оцет. Потоа одделете ги кората, пулпата …

Повеќе »

Пијте само еден филџан од овој пијалок пред спиење: Ќе ги снема масните наслаги на стомакот!!!

Само еден филџан пред спиење е доволен да изгубите и до 10 см од вашиот струк. 1 лимон 1 краставица свеж ѓумбир 8 чаши филтрирана вода Измијте го лимонот и исечете го на пола. Потоа излупете ја краставицата и исечете ја на парчиња. Ставете ги краставицата и лимонот во водата …

Повеќе »

Најдобриот рецепт за согорување на мастите!!!

Се што ви треба за најдобриот рецепт е изрендана кора од лимон, лимонов сок, лажица јаболков сок,  прстохват мелена лута црвена пиперка и 240 мл. вода. Припрема: Загрејте ја водата до вриењр па со неа ја прелијте ренданата кора од лимонот. Нека отстои 10 минути. Потоа додајте ги другите состојки …

Повеќе »

Со две лажици дневно стопете ги масните наслаги на стомакот!!!

Состојки: 125 гр. рен 3 лимони (ставете ги да постојат десет минути во вода со оцет за да се очистат од пестицидите 3 лажици мед Се измиксајте во блендер и чувајте во фрижидер. Консумирајте по една лажица два  пати дневно во текот на три недели.

Повеќе »

Рецепт за исфрлање на камењата од бубрезите за 6 дена!!!

Состојки: 100 мл лимонов сок 100 мл маслиново масло 100 мл пиво Припрема: Трите состојки измешајте ги во шише и пијте секое утро на гладно по 50 мл. Пред секоја употреба промешајте ја содржината во шишето. За 6 дена ќе се ослободите од камењата а од песокот за 3-4 дена. …

Повеќе »

Како да ги употребите целерот и лимонот против холестеролот

Новите студии покажуваат успех во намалувањето холестерол со помош на сок од целер  кој го зголемува лачењето на жолчка преку која холестеролот се отстранува од организмот. Овој напиток се препорачува кај луѓето кои имаат покачен холестерол и триглицериди во крвта.   Состојки: 4 лимона, 500г. свеж целер 1 литар вода. …

Повеќе »