Почетна / Tag Archives: лек

Tag Archives: лек

Природен лек за плодност

Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но од непознати причини помалку се денес запоставени во исхраната. Сувите смокви се исклучително богати со витамини од Б групата, но и со витамините А, К, Ц и Е. Дополнително содржат и високо ниво на селен, цинк и калциум, …

Повеќе »

Oвој природен лек против кашлица мора да го направите

Со помош на овој сируп веднаш ќе ја запрете кашлицата и на своето тело ќе му ја вратите енергијата, која секогаш му недостига, особено во овој период од годината. За подготовка на овој рецеп не ви е потребно нешто посебно, намирници кои ве чекаат во кујнскиот шпајз. Состојки: -6 листови …

Повеќе »

Домашен лек против крлежи

Сите сакаме да ги заштитиме милениците од болести и инфекции, но понекогаш тоа е надвор од нашите можности, посебно кога миленикот го пуштaме да прошета само и да си поигра во тревата. Тогаш истото може да добие крлежи или други бактерии од други миленици кои тешко се чистат, а може …

Повеќе »

Со само две состојки отстранете ја мртвата кожа од петите

Испуканите пети се еден од честите проблеми со кои се среќаваат голем број луѓе. Покрај тоа што изгледаат грдо и непривлечно, испуканите пети можат да бидат и многу болни.   За да се ослободите од овој проблем испробајте го овој рецепт. Потребно 10 таблети од 300 милиграми аспирин или андол …

Повеќе »

Рецепт за дијабетес

Зголемено ниво на шеќер во крвта се случува кога вашиот панкреас престанува да произведува инсулин или кога вашето тело не е во состојба правилно да го користи инсулинот, кој е присутен во организмот. Дијабетес тип 1 – или т.н. јувенилен дијабет обично се јавува кога имунолошкиот систем по грешка ги …

Повеќе »

Домашен лек за остеопороза

Ви го претставуваме овој домашен рецепт, познат уште во Античка Спарта, кој содржи состојки кои ќе влијаат позитивно врз коскената густина и ќе помогне во борбата со остеопороза. Овој рецепт содржи есенцијални состојки кои со векови им помагале на луѓето да се изборат со болната остеопороза. Рецептот содржи ленено семе, …

Повеќе »

Сок од краставица против болки во зглобовите

Сокот од краставица има голем број здравствени придобивки. Имено, има способност да ја намали температурата на телото, има алкализирачки својства и заедно со целерот и ѓумбирот кои имаат моќни антивоспалителни својства, нивната комбинација може значително да го намали воспалението. Потребни состојки: ½  лимон 1 мало парче ѓумбир (2-3 см) 1 средна краставица 2 целер-стебленца Постапка: …

Повеќе »

Нов рецепт за лек против настинка!

Еве како на природен начин да се ослободите од сите вируси и бактерии. * 6 лимони * 1 главица кромид * 2 лажици ѓумбир во прав * 2 лажици мед * 3 чаши сок од ананас * ¼ лажичка лут бибер Подготовка: Прво исцедете ги шесте лимони. Во сокот додадете …

Повеќе »

Народен рецепт против гастритис

Во народната традиција на Узбекистан постои еден многу ефективен лек против гастритис, кој се подготвува едноставно, а придобивките од него се големи. Рецептот може да се најде во збирката на Мухамад Хамрајев, претседател на Академијата на народна медицина на Узбекистан. Потребни состојки: 1/2 слатка тиква 2 кафени лажици мед 1 …

Повеќе »

Лекови против воспаление на синусите

Синуситис е состојба предизвикана од воспаление на слузницата на синусите. Причините за појава може да бидат различни, но најчести се автоимуните заболувања, бактериска, габична или вирусна инфекција. Синуситис обично се третира со антибиотици, но тие может да имаат негативен ефект врз здравјето, а доколку се користат многу често, телото може …

Повеќе »