Почетна / Tag Archives: коктел

Tag Archives: коктел

ДОМАШЕН КОКТЕЛ ОД ЈАГОДА

Како да подготвите домашен и освежителен коктел од јагода. Следете го начинот на подготовка: Потребни состојки: 2-3 јагоди Сок од лимон(или лимета) 30 мл сируп малку нане (или босилок) 60 мл саке Junmai Ginjo 35-40 мл минерална вода Како да го подготвите: За да направите коктел од јагода, најпрво употребете 1 …

Повеќе »

ОВОШЕН КОКТЕЛ СО МАНГО И АНАНАС

Овој коктел можете да го направите од најразлично овошје. Најдобро освежува во летниот период. Потребни состојки: Слатко вино бело – 3 чаши Манго – 1 чаша Ананас  – 1 чаша Сок од половина цеден лимон Мраз Како се подготвува: Сите состојки ставете ги во блендер, а потоа  блендирајте ги  добро. …

Повеќе »

ОВОШЕН КОКТЕЛ СО РУМ

Потребни состојки за овошниот коктел: 120 мл сок од портокал, 120 мл сок од ананас, 60 мл бел рум, 60 мл жолт рум, 60 мл кисела водa, 1/2 лажички шеќер,  боровинки или друго зрнесто овошје за подобар вкус. Како да го подготвите: Лесно и едноставно 🙂 Најпрво во шеќерот ставете ги сите состојки. Потоа добро измешајте ги …

Повеќе »

ДОМАШЕН КОКТЕЛ ОД НАНЕ

  Што ни е потребно? 2 големи лажици сируп од нане – домашен сируп, 60мл коњак, ливчиња свежо нане за вкус, малку шеќер во прав, 1 мала чаша вода, 1 мала чаша шеќер и 1 китка свежо нане за сирупот. Како се подготвува? Најпрво сами направете го сирупот така што …

Повеќе »

НАПРАВЕТЕ САМИ КОКТЕЛ КУБА-ЛИБРЕ

Направете сами дома – коктел Куба Либре Потребни состојки: 500 мл бел рум, 100мл кока кола, половина зелен лимон и коцки мраз. Подготовката е брза и лесна. Овој коктел  се служи во висока чаша без рачка.Ставете во чашата неколку коцки мраз, а потоа додајте го румот и налејте јаКока-колата. Пресечете ја половинката …

Повеќе »

ОД КАДЕ ПОТЕКНУВА КОКТЕЛОТ МОХИТО

Најдобриот коктел на сите времиња – Мохито потекнува од Куба, но тој сеуште има и различни приказни за тоа како е создаден. Во историјата според една приказна коктелот Мохито е создаден во 16-от век од пиратот Сер Френсис Дрејк, кој го подготвувал со примитивна верзија на четирите состојки:  рум, шеќер, …

Повеќе »

Бел Космополитен коктел

Состојки 110ml свежо цеден сок од зелен лимон 225ml Cointreau 450ml водка со вкус на цитрон 225ml бел сок од брусница Подготовка Комбинирајте ја водката, Cointreau-то, сокот од брусница и зелениот лимон  во голем стаклен бокал полн со мраз. Добро промешајте и со помош на цедалка претурајте во мартини чаши.

Повеќе »

Pacific Breeze- коктел

Состојки: 230 мл Вотка  950 мл Лимонада  за 8 чаши Мраз  30 мл Blue curacao за декорација свеж ментол листови и крукчиња лимон. Подготовка: Во сад за мешање коктели ставете ги вотката и лимонадата и ставете ги во замрзнувач додека не се изладат убаво, околу 2 часа. Промешајте убаво и истурете во …

Повеќе »

Безалкохолен коктел – ТАНГО

Состојки: Сок од јаболко Сок  од портокал Сок од грејпфрут 1 супена лажица цеден лимон Неколку коцки мраз Начин на подготовка: Во висока и широка чаша ставете го мразот и цедениот лимон. Потоа дополнете ја чашата со останите сокови со дозирање по ваша желба, во зависност на што повеќе сакате …

Повеќе »