Почетна / Tag Archives: Книга

Tag Archives: Книга

Новото дело на фасцинантниот Гијом Мисо

Како предлог книга за денешниот ден ви го нудиме новото дело на легендарниот и фасцинантниот француски автор Гијом Мисо , кој пред неколку години, направи потполно неочекуван, но забележителен настап на светската книжевна сцена, освојувајќи ја публиката и критиката со својот едноставен убедлив стил, со кој грижливо ги истражува комплексните …

Повеќе »

Комплет од 5 книги на “Принцезата Султана“

  Издавачката куќа Меѓународен Центар на Славјанска Просвета, која е со седиште во Свети Николе, како предлог на денот ви го нуди комплетот на книги “Принцезата Султана” од издавачката куќа Феникс. Се работи за Бестселери од  New York Times. Замислете принцеза која блеска од скапоцени дијаманти и бисери и живее во …

Повеќе »

ПОСТОИШ ВО СЕКОЈ ОБЛИК на Виолета Тодева-Мијалкова

Излезе од печат уште една нова книга на поетесата Виолета Тодева-Мијалкова. Ова е нејзина лична книга-поезија која овојпат го носи насловот „ПОСТОИШ во секој облик“, и е посветена на ангели во човечки лик, т.е. на нејзините  неизмерно сакани внуци Петар Валентино и Никола. Самата книгата е богата со нејзини лични …

Повеќе »

Промоција на книга и хуманитарен настан во  НУ-УБ  „Гоце Делчев“ – Штип

Утре  Среда, 06 септември 2017, 18.30 часот  НУ-УБ  „Гоце Делчев“ – Штип организира промоција на книгата „АПОТЕОЗА НА СРЕЌАТА “  автор на книгата е Ирена Постолова а промотор  проф. Соња Шијаков. Овој преубав настан ќе биде хуманитарен каде Здружението Цивитас е ко-организатор, сите средства од продажбата на книгите ќе бидат наменети за …

Повеќе »

Промоција на книгата „АПОТЕОЗА НА СРЕЌАТА “

Во Среда, 06 септември 2017, 18.30 часот  НУ-УБ  „Гоце Делчев“ – Штип организира промоција на книгата „АПОТЕОЗА НА СРЕЌАТА “  автор на книгата е Ирена Постолова а промотор  проф. Соња Шијаков. Овој преубав настан ќе биде хуманитарен каде Здружението Цивитас е ко-организатор, сите средства од продажбата на книгите ќе бидат наменети за …

Повеќе »

Уште едно прекрасно дело на Виолета Тодева Мијалкова ,,НАСЛИКАЈ МЕ„

Деновиве од печат излезе  новата стихозбирка под наслов  ,,НАСЛИКАЈ МЕ”. Рецензент на оваа стихозбирка е  проф.Зоран Мијалков а за изданието  на стихозбирката се погрижи печатницата  2-ри Август-Штип. Еве што напиша на својот ФБ профил во врска со новата стихозбирка. И еве ја, од печат излезе мојата нова рожба, стихозбирката ,,НАСЛИКАЈ МЕ,како …

Повеќе »

Промоција на стихозбирката ,,Кога срцето гори” на младата авторка Марина Гоцевска

Промоција на стихозбирката ,,Кога срцето гори” на младата авторка  Марина Гоцевска ова и е прва стихозбирка која содржи 51 песна. Промоцијата ќе е закажана за на 07. 04. 2017 г.  во 17:00 ч. во Гратската Библиотека во Кочани па сите љубители на пишаниот збор повелете на овој прекрасен настан. Марина …

Повеќе »

САЕМ НА КНИГАТА ПО ПОВОД ПОЧЕТОКОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА ВО ШТИП

ДА СЕ КУПИ КНИГА Е ПРВА ЛИГА. Вака гласи слоганот за саемот на книга. По повод почетокот на новата учебна година, НУ-УБ ,,Гоце Делчев”  од Штип и Министерството за култура на Република Македонија организираат Саем на книга за продажба на публикациите од едициите: ,,135 тома македонска книжевност” Секоја книга може да се …

Повеќе »

ПРОМОЦИЈА НА КНИГА- УМРЕН ЧОВЕК ОД ИГОР ЏАМБАЗОВ ВО ШТИП

По “Гол човек” и “Облечен човек”, Игор Џамбазов стана “Умрен човек”, во неговата шеста по ред книга. Оваа книга се разликува и по тоа што место негови портрети како во претходните книги, има 40 илустрации на тема смрт, од академскиот уметник Билјана Василева. Според актерот, вистинската книга освен пишаниот збор …

Повеќе »

ДОНЕСИ И ЗЕМИ СИ КНИГА

Почитувани.  До кога вака? Па доста само дававте, треба нешто и да добиете! Значи, во сабота, елате со ваша книга, ама некоја поарна, не каква било, не рѓа, и земете си една од донесените книги што ќе бидат изложени. ДОНЕСИ КНИГА И ЗЕМИ СИ КНИГА. Ако нема книга како за …

Повеќе »