Почетна / Tag Archives: Кина

Tag Archives: Кина

Да му помогнеме на Методи од Кочани да ги собере потребните средства!!!

Методи Митев од Кочани боледува од параплегија (парализа на нозете) и веќе подолго време собира пари да замине на лекување во Кина за пресадување на матични клетки. Да му помогнеме побрзо да ги собере бидејќи операцијата е закажана за Март и неможе да се презакаже а потребни се уште 10 …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

На денешен ден низ историјата се случило… 1598 – Роден е шпанскиот сликар Франциско де Сурбаран, еден од најзначајните уметници на 17. век. 1829 – Во Прилеп е роден Марко Цепенков, еден од најистакнатите собирачи на македонскиот фолклор. Неговата автобиографија претставува богат избор за проучување на целокупниот живот на Прилеп …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

12.10. – На денешен ден низ историјата се случило…. 1811 – Парагвај прогласи независност од Шпанија и Аргентина. 1822 – Бразил доби независност. Дотогаш оваа земја беше португалска колонија. 1924 – Умре францускиот писател Анатол Франс. 1935 – Во Модена е роден италијанскиот оперски пејач Лучано Павароти чиј обоен глас …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

08.10. – Денес е Меѓународен ден за намалување на уништувањето на природата. 1803 – Умре италијанскиот писател Виторио Алфиери. 1856 – Велика Британија ја почна втората „Опиумска војна“ против Кина. 1864 – Во Смедерево е роден Бранислав Нушиќ, српски комедиограф, сатиричар и критичар. 1912 – Црна Гора и објави војна на Турција и истиот ден …

Повеќе »

СИТЕ ЗАЕДНО ДА МУ ПОМОГНЕМЕ НА МЛАДИОТ АНДРЕЈ НАСЕВСКИ

На младиот Андреј Насевски му е дијагностицирана многу ретка болест Хередитарна спиноцеребеларна атаксија со неуропатија, кардиомиопатија и сколиоза. Единствен начин да му се помогне е со трансплантација на матични клетки во Кина, за кој третман се потребни 30.000 евра, сума која за младиот Андреј и неговото семејство е недостижна без …

Повеќе »

ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ЗА ТОШЕ ИЛИЕВ ОД КОЧАНИ

Почитувани сограѓани. Тоше Илиев од Кочани традиционално четврта година по ред ќе го организира хуманитарниот концерт „По патеките на Тоше“. Во изминатите три години, Илиев преку овој настан обезбеди парични средства за помош на наши сограѓани. Оваа година собраните парични средства од концертот ќе бидат наменети за Методи Митев од …

Повеќе »

Познато кинеско растение го убива ракот за 40 дена!

Најновите истражувања од University of Minnesota’s Masonic Cancer Center, со користењето на ова растение, после 40 дена организмот не покажува никакви знаци на тумор – дури и кога ќе се прекине терапијата. Научниците од овој Универзитет велат дека ова растение не е познато многу помегу народот но е убиец на …

Повеќе »

КИНА: Природата трпеливо го враќа она што е нејзино.

 Погледнете како изгледа едно науштено село во Кина, кое останало полека, полека природата да  си го зема своето. Шенгси е архипелаг од речиси 400 острови во Кина, кој чува тајна обвиткана со времето. Овие фотографии на Танг Јухонг го прикажуваат мистериозното напуштено рибарско село, проголтано од природата. .

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

10.06. – Ден на социјалните работници во Република Македонија и Военото воздухопловство и противвоздушна одбрана на Армијата на Република Македонија 1793 – Во Париз е отворена првата јавна зоолошка градина која се вика Жарден де плант. 1819 – Роден е Гистав Курбе кој бил француски сликар. 1832 – Роден е …

Повеќе »

ЈАЈЦА ОД ДИНОСАУРУСИ ПРОНАЈДЕНИ ВО КИНА

Градежните работници од градот Хејуан од провинцијата Гуангдонг во јужна Кина, работејќи по патот  откриле 43 фосилизирани јајца од диносауруси,  од кои 19 јајца биле целосно сочувани. Најголемото јајце е повеќе од 17 см. Во 1990-години во овој град биле пронајдени илјадници фрагменти од јајца од диносаурус. Затоа се вели …

Повеќе »