Почетна / Tag Archives: Здравје

Tag Archives: Здравје

Заштита од убод на пчела

За повеќето луѓе убодот од пчела предизвикува само привремена болка и иритација на местото каде што е испуштено осилото. За други, убодот од пчела може да предизвика алергиска реакција која може да се манифестира со различен тип на симптоми што варираат од слаби до тешки. Во екстремни случаи, осилото од …

Повеќе »

Подобрување на имунитетот на децата

Денешните деца се жртви на лошата исхрана со многу масти,газирани пијалоци,слатки, а сето ова води до слаб имунолошки систем.Некои доктори сметаат дека шест до осум настинки годишно се нормални. Но, постојат здрави навики кои можат да помогнат да го подобрите детскиот имунитет.Добрата исхрана е клучна за развој и одржување на имунолошкиот …

Повеќе »

На кои заболувања може да укажуваат вишокот килограми?

Многу здравствени нарушувања може да предизвикаат вишок килограми, но и зголемувањето на телесната тежина може да биде знак на некое заболување. Ако внимавате на исхраната, а не можете да се ослободите од ниту еден килограм, тоа може да ви каже дека со вашето тело нешто не е во ред и …

Повеќе »

Какаото е чувар на здравјето

Топлиот напиток од детството треба да продолжиме да го пиеме понатаму во животот. Една шолја топло какао ќе го подобри вашето расположение. Исто така, какаото ќе ја подобри вашата концентрација. Овој пијалок е добар за коските, но освен за нив какаото се смета и како чувар на крвните садови. Едно …

Повеќе »

Зошто утринското кафе не треба да го пиете пред 10 часот?

Причината поради која не е препорачливо да го пиете вашето утринско кафе се високите нивоа на кортизол во телото. Конзумирањето на кофеин во период кога е високо нивото на кортизол во нашиот организам може да предизвика два проблема. Првиот проблем е тоа што кофеинот се меша во производството на кортизол, …

Повеќе »

РУЗМАРИНОТ ВО ДЕСЕТ РЕЧЕНИЦИ – ЛЕК ЗА СИТЕ НАС

Десет работи што треба да ги знаете за ова моќно растение но и лековита билка: Моќна билка која се користи како додаток во салати, супи,  зеленчук,  рецепти со месо и во медицината Рузмаринот содржи хербално масло кое се користи  за лечење на гихт, ревматизам и невралгични состојби ( ги смирува нервите ) Прекрасниот …

Повеќе »

Предавање на тема: “Рани симптоми и знаци на кардиоваскуларните болести и нивна превенција”

На 07.12.2016 ( Среда ) во 13 часот во малата сала на Општина Штип ќе се одржи едукативно предавање на тема: Рани симптоми и знаци на кардиоваскуларните болести и нивна превенција. Предавач ќе биде д-р Анета Ташкова, специјалист по интерни болести. Настанот е во организација на Цивитас и општина Штип.

Повеќе »

Тренажна справа за лапораскопска хирургија во КБ Штип

Тренажен апарат, односно справа за пракса на абдоменалните хирурзи за изведување на лапораскопски операции од денес е ставен во употреба во Клиничката болница во Штип. Половина од околу 800 операции во штипската болница се изведуваат лапораскопски, болницата кадровски и технички е опремена за ваквиот вид на хируршки зафати, која се …

Повеќе »

Детско здравје

Петте најголеми детски грижи Психолозите долго сметале дека загриженоста не им е својствена на психички здравите деца. Но, испитувањата на деца меѓу 7 и 12 години, спроведени за прв пат во последниве педесет  години, покажаа дека децата подготвено ги набројуваат своите страхувања, така што загриженоста мора да се смета за …

Повеќе »

МЕД ЛИМОН ЛУК И ЛЕНЕНО МАСЛО – ЛЕК ПРОТИВ ГРИП И НАСТИНКА

Што ви е потребно за овој домашен лек? малку ленено масло еден лимон мед – по ваша желба лук Како се подготвува? Најпрво добро измијте го лимонот, а потоа  излупете го заедно со лукот. Ставете ги овие две состојки во блендер и додадете го  маслото од ленено семе и медот …

Повеќе »