Почетна / Tag Archives: Донации

Tag Archives: Донации

Да и помогнеме на 28-годишната Цаци која боледува од тумор на мозокот

Ајде да се сплотиме и заедно да спасиме млад живот. 28-годишната Славица Тодоровска – Цаци боледува од агресивен рак на мозокот и за да го продолжи своето лекување во САД, потребна ѝ е наша помош. -Телефони за донации: TELEKOM: 143 107 VIP: 143 483 (со секој повик донирате 100 ден.) …

Повеќе »

Апел за помош на Славица Димитрова

Славица Димитрова е девојка која боледува од makularna degeneracia и retinopatia spigmentoza, генетско заболување на очите за кое во Мекедонија нема соодветен третман. Потребно е лекување во Русија, третман со матични клетки во институт за очни болести во Санкт Петербург. Третманот чини 6000 евра.  Сума која сите заедно можеме брзо …

Повеќе »

Поставени донациски кутии наменети за собирање на средства за децата со посебни потреби

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници се поставени повеќе од 20 донациски кутии во маркетите на КИТ- ГО со цел собирање на средствата за потребите на децата со посебни потреби од Штип. Овие донациски кутии беа обезбедени од средствата собрани од хуманитарниот концерт на Здружение Цивитас. Кутиите понатаму се …

Повеќе »

Да и помогнеме на малата Николија од Неготино

Николија Динова е деветмесечно бебе кое боледува од голем “Porenzephaler”, дефект на мозокот и мозочни грчеви кои секојдневно се влошуваат. Потребно е лекување во Германија за кое се потребни големи финансиски средства. Нејзините родители битката против болеста не можат да ја добијат сами и неопходна им е помошта од добрите …

Повеќе »

Хуманитарната акција во Тинтири-Минтири за малиот Стефан !!!

Хуманитарната акција која беше планирана да се одржи во Тинтири-Минтири на ден 19.11.17 – Недела од 10:00ч. до 11:30ч. за Валерија Зафировска, ќе биде одржана но собраните средства ќе се пренаменат за Стефан Мадик, бидејки средствата за Валерија се собрани. На влезот ќе биде поставена кутија за донации, каде што …

Повеќе »

Стефан секој ден се буди со прашањето кога ќе ги види кутрињата во неговиот двор

Секој ден Стефан се буди со прашањето кога ќе го видам денот, кога ќе ги видам кутрињата во мојот двор. Вчера ја прашал мајка му ,,Зошто јас не одам на училиште како другите деца, и јас сакам да учам”. Секој ден му објаснуваме дека ова е привремено и дека наскоро …

Повеќе »

Да спасиме детски живот!!!!!

Младиот Павел Беќаровски од Скопје беше повреден од струен удар по што заврши на клиниката КАРИЛ во Скопје. По тридневно лекување поради сериозноста на повредите беше пренесен на клиника во Велика Британија каде ќе продолжи лекувањето. Но за тоа лекување се потребни многу средства. Да спасиме еден детски живот, да …

Повеќе »

Новогодишни приредби и донации

Престојните новогодишни празници да им бидат повесели и порадосни традиционално единаесета година по ред здружението „Македонски егеј“, „Детелки“ и „Деметра“ им подготвуваат новогодишна програма и им подаруваат подароци на децата кои се хоспитализирани на детското одделение во Штип. Вакви новогодишни прердби се од големо значење за децата на детско одделение. …

Повеќе »

Предновогодишна донација во психијатриската болница Скопје и Црвен крст Скопје

Уште една успешно спроведена акција на здружението ,,Цивитас” и ,,Светлост Б – Баргала”. Се работи за акција која се спроведува на секои два месеци по институциите и организациите во град Скопје односно се донираат облека, обувки, прехрамбени производи и нужни продукти за потребите на одредени институции. Денес се донираше облека …

Повеќе »

Луѓе да донираме што е можно побрзо за Александар

  Александар Калајџиев -14 години од Радовиш има потреба од ваша донација! Моментално се наоѓа во Турција за операција на тумор на окото. Родителите имаат многу краток рок од неколку дена за да го платат огромниот износ за операцијата и истите не се во можност да ја соберат потребната сума! …

Повеќе »