Почетна / Tag Archives: деца

Tag Archives: деца

Подобрување на имунитетот на децата

Денешните деца се жртви на лошата исхрана со многу масти,газирани пијалоци,слатки, а сето ова води до слаб имунолошки систем.Некои доктори сметаат дека шест до осум настинки годишно се нормални. Но, постојат здрави навики кои можат да помогнат да го подобрите детскиот имунитет.Добрата исхрана е клучна за развој и одржување на имунолошкиот …

Повеќе »

Здружението “Цивитас” со скромни подароци за дечињата од дневниот центар во Штип

Во пресрет  на новогодишните празници децата со посебни потреби од Дневниот центар во Штип добија пригодни подароци од Здружението Цивитас насмевката и радоста беше најголемо благодарам за нас од дечињата но и мотив да ја продолжиме нашата соработка и оваа година. Се надеваме дека оваа скромна донација ќе ги поттикне …

Повеќе »

ПЛАЧ

ПЛАЧ  Златно сонце, зрак не испушта, А на ѕидини собни светлина се распостелува. Дожд не се истура, А трева во подворнина мокра, разросена. Очите ми светли солзи леат, Блескаат, по помош трагаат. Изминати лета, ладни, незаборавни, Црни раце намачени, Дланки стиснати, На коленица душа падната во молитва Молитва на Мајка …

Повеќе »

ГОДИШЕН КОНЦЕРТ НА БАЛЕТСКОТО СТУДИО BREAK THE FLOOR

Повелете на едно поинакво доживување. Балетското студио Break the Floor ве покануваат на годишен концерт во Мултимедијалниот центар на УГД (сала на Економски или старо Пионески дом) на 26 мај (четврток) со почеток во 20:00 часот. Влезот за сите посетители е слободен. Дојдете и уживајте заедно со нас. За деца и сите оние …

Повеќе »

ЈАН БИБИЈАН – ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА

Народниот театар од Штип ве поканува на заедничко другарување за најмладите од нашиот град. На 21.05.2016 година во Народниот театар ќе се одигра претставата за деца  – Јан Бибијан. Убава претстава која ќе допре до секое детско срце. Повелете. Информации и резервации на билети на тел: 078-745-774. Цена на билетот …

Повеќе »

ХУМАН ГЕСТ- ЧИЧКО МИЛЕ НАПРАВИ 500 МАСИЧКИ ЗА БЕБИЊА И ГИ ПОДАРИ

Во Војводина заедно со жената и двете деца живее Милорад Јурковиќ (45). Семејството го прехранува со свирење во тамбурашкиот оркестар, а во јавноста е познат како столарот Миле. Својот занает го претворил во хуманитарно дело, а пред точно година дена од неговата работилница излезе вистинска маса за хранење на бебе …

Повеќе »

Децата од ,,Илинден” во Крива Паланка во хуманитарна акција!!!

Петтодделенците од основното училиште „Илинден“ од Крива Паланка минатиот петок си носеа ужинка од дома, а парите наменети за истата ги донираа на самохраниот татко. Тие одговорија на повикот  за помош на Стојче Ѓеорѓиевски кој што е невработен самохран татко на две деца на возраст од две и четири години. …

Повеќе »

Во Штип отворен Центар за деца со пречки во видот

Со цел овозможување подобри услови за писменоста и образовните можности за децата со пречки во видот во општина Штип е отворен ресурсен центар кој се наоѓа во СОУ „Гоце Делчев“. Со овој проект поддржан од УСАИД, Лајонс клубот и Универзитетот на Југоисточна Европа центарот е опремен со најсовремена технологија и …

Повеќе »

ГЛУВЦИ И МАЧКИ НАОПАЧКИ ВО ДОМ НА МЛАДИ

Почнувајќи од овој понеделник 7ми март и во текот на пролетта, Дом на млади создаде еден весел театарски репертоар. Дарувајте љубов и дружење со вашите деца и проследете ја претставата на Драмското студио во ОУК Дом на млади. За сега ви ја најавуваме претставата Глувци и мачки наопачки од актерите …

Повеќе »