Почетна / Tag Archives: Велигден

Tag Archives: Велигден

Велигденска работилница на ,,Цивитас” и ,,Порака”!!!

По повод големиот христијански празник Велигден во просториите на здружението Порака во Штип се одржа работлница на која заедно со членовите на Порака беа украсувани јајца. Изработките ќе бидат изложени денес на Градскиот пазар почнувајќи од 3 часот попладне. Собраните средства ќе бидат употребени за идните изработки.

Повеќе »

ВЕЛИКА САБОТА – ДЕН НА СМРТТА И ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Денот на Големиот Покој е времето кога Христовото тело е во гробот. Покојникот е внатре од вчера. Овој …

Повеќе »

Цивитас со работилница ,,Шарено велигденско јајце” го одбележа Велигден

По повод најголемиот христијански празник Велигден здружението Цивитас со дечињата од Дневниот центар во Штип  декорираа велигденски јајца. Ова не е првпат заедно да одбележуваат празник. За секој  државен и верски празник се одржува работилница. Еве неколку фотографии од креативната работилница.  

Повеќе »

ДЕНЕС Е ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК – ПРВОТО ЦРВЕНО ЈАЈЦЕ ПОДАРЕТЕ ГО НА БОГА

Денес е Велики четврток. Денот кога домаќинките ширум Македонија ги вапцуваат велигденските јајца. Како што е адетот тие ги вапцуваат рано наутро- пред изгрејсонце. Се вели дека првото јајце било наменето на Господ и се викало Господово јајце, второто на домаќинот кој е главата на семејството, а третото јајце на стоката …

Повеќе »

РАБОТИЛНИЦА- ЗНАЧЕЊЕТО НА ВЕЛИГДЕН ВО НАШИТЕ ЖИВОТИ

Повелете на кафе дружење и велигденска креативна работилница.Темата на оваа кафе дискусија ќе биде Велигден и неговото значење, плус ќе изработуваме велигденски декорации. Влезот е слободен, поканети се сите студенти и оние кои следната година ќе бидат студенти. Ве покануваме во четврток – 28.04.2016 година во Бела куќа во Битола. Организатор …

Повеќе »

Велигденски јајца украсени со ориз

Потребно ви е само ориз, прехрамбена боја, ќесичка, варени  јајца и лепак. Ставете го оризот во ќесето и истурете ја прехрамбената вода промешана со малку вода. Почекајте да ги офарба зрната ориз и оставете да се исцеди бојата. Нанесете лепак на јајцата и валкајте ги во оризот.

Повеќе »

СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ – БЛАГОВЕЦ, ЗА МНОГУ ГОДИНИ

Денес, 7-ми април се празнува големиот празник –  Благовец. За овој празник се вели дека е  празник на радосната вест и на пролетната убавина. Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7-ми април според новиот, или на 25-ти март според стариот календар. Поради тоа што Благовец …

Повеќе »

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА – ВОЛШЕБНО ВЕЛИГДЕНСКО ДРВО

Во пресрет на верскиот празник Велигден, во соработка со Црвениот крст на град Скопје и ЈУ Центар за социјална работа организираме хуманитарна акција наречена: „Волшебно велигденско дрво“. Над 50 деца и младинци кои што го посетуваат дневниот центар за церебрална парализа Капиштец ќе ги запишат своите велигденски желби и истите …

Повеќе »