Почетна / Tag Archives: Велес

Tag Archives: Велес

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА НА ПОЕТИТЕ И ПИСАТЕЛИТЕ…

На денешен ден низ историјата на поетите и писателите… 1639 – Роден е францускиот писател Жан Расин, истакнат претставник на класицизмот кој во своите дела до совршенство ја доведе француската трагедија. Пишуваше со многу мелодичен стил. Дела: трагедиите „Андромаха“, „Федра“, „Британикус“, „Берениса“, „Митридат“, „Аталија“, комедијата „Парничари“ и други. 1880 – …

Повеќе »

ВО ТВОИТЕ ОЧИ – ЛИЛА АРСОВА

ВО ТВОИТЕ ОЧИ Во твоите очи светлината  на денот спие. Извираат  спомени извираат зборови, речени и недоречени, ко дождовни капки ќе паднат и ке се слеат во езерото на спомени. Потонувам во чуства нуркам длабоко во својата душа, барајќи ги одговорите среде душата што пламти. Да го зачинам животот со …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

1648 Папата Инохентие X го осуди Вестфалскиот мир со кој еден месец порано заврши Триесетгодишната војна. 1703 Во дводневната „Голема луња“ во јужна Англија загинаа најмалку 8.000 луѓе. 1812 Француската војска предводена од Наполеон Бонапарта претрпе тешки загуби при повлекувањето од Москва преку Березин. 1855 Умре полскиот писател Адам Мицкијевич, …

Повеќе »

ДА ПОМОГНЕМЕ НА СЕМЕЈСТВОТО КРСТЕВИ ОД ВЕЛЕС

Драги пријатели, апелот го активираме повторно, зошто ситуацијата на ова семејство е непроменета. Драгица и Јосе од Велес повторно седат покрај празна трпеза без топол леб и манџа. Двајцата сопружници така ја дочекаа 2016 година, во својот скромен дом без греење, во кој засега има струја но не се знае до …

Повеќе »

ДА ПОМОГНЕМЕ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВСКИ ОД ВЕЛЕС

„Нивната куќа е во распаѓање и видливи се пукнатини на надворешните ѕидови и попуштени плафони во дел од внатрешните простории. Доколку сте во можност да му помогнете на ова семејство, тоа можете да го сторите на следните жиро сметки: Сања Маневска с. Сујаклари Велес Денарска сметка: 210501610904075 Тутунска банка Девизна …

Повеќе »

ВЕЛЕШКА ПИТИЈАДА 2016

Уште една манифестација која не смееме да ја пропуштиме. Наскоро не очекува Велешката питијада. Оваа година оваа голема манифестација е закажана за 07, 08 и 09 октомври во Велес. Од организаторите Општина Велес наскоро се очекува потврда за избрана локација каде ќе се одржи питијадата, и музичкиот дел каде што …

Повеќе »

ПРОМОЦИЈА НА СТИХОЗБИРКАТА ОВА Е ВАШЕ ВРЕМЕ

„Ова е ваше време“ е петта стихозбирка на Николова, а четврта за деца. Десанка Николова родена е и живее во Велес. Нејзината љубов и афинитетите кон пишаниот збор се забележани уште во деновите на основното образование кога активно учествува и е наградувана на сите литературни конкурси во градот и во …

Повеќе »

ЕВРОПСКА НОЌ НА МУЗЕИТЕ – МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА

„Европска ноќ на музеите“. Во сабота, 21 мај 2016 г. во 20:30 часот ќе биде отворена изложбата „Сакралните објекти и руралната архитектура на Велешкиот регион“. Изложбата се поставува како гостување од Народен музеј, Велес. На триесет и седум постери презентирано е богатото архитектонско наследство на општините Велес, Чашка и Градско. …

Повеќе »

АЦА ЛУКАС ВО КЛУБ 54 – ВЕЛЕС

Почитувани! Ни претставува особена чест и задоволство да ви го најавиме отварањето на единствената ЛЕТНА ДИСКОТЕКА во градот Велес. Таа ќе се наоѓа на иста локација од минатото лето но, со нов ентериeр, со поголем капацитет и пред се ќе овозможи забави во нашиот град, какви што досега не сме виделе. Со …

Повеќе »

ЖЕЛБАТА ИМ СЕ ИСПОЛНИ – СЕМЕЈСТВОТО ДАВЧЕВСКИ ДОБИЈА КЛУЧЕВИ ЗА НОВ ДОМ

На семејството Давчевски од Велес желбата им се исполни. Пред Велигденските празници заедно со четири керќи тие се вселија во нов сопствен дом. Клучевите им беа врачени пред домот од рака на претседателот на Здружението -Градиме иднина. Навистина кај нив особено кај децата превладуваше голема среќа. Сега тие навистина ќе …

Повеќе »