Почетна / Tag Archives: Апел

Tag Archives: Апел

Славица има потреба од нас !!!

Славица Димитрова е девојка која боледува од makularna degeneracia и retinopatia spigmentoza, генетско заболување на очите за кое во Мекедонија нема соодветен третман. Потребно е лекување во Русија, третман со матични клетки во институт за очни болести во Санкт Петербург. Третманот чини 6000 евра.  Сума која сите заедно можеме брзо …

Повеќе »

Апел за помош на Славица Димитрова

Славица Димитрова е девојка која боледува од makularna degeneracia и retinopatia spigmentoza, генетско заболување на очите за кое во Мекедонија нема соодветен третман. Потребно е лекување во Русија, третман со матични клетки во институт за очни болести во Санкт Петербург. Третманот чини 6000 евра.  Сума која сите заедно можеме брзо …

Повеќе »

Марија има само уште девет дена од донациските броеви а само пола од средствата се собрани

Марија е 3 ипол годинки и боледува од Аперт  синдром проследен со синдактилија . За претстојните операции во Гоп Хастанеси во Истанбул потребни се 10000 евра . За таа цел отворена е донациска сметка:290500017104812 на име Марија Симовска ТТК банка Скопје  и донациски броеви : 143163 Телеком 143463 Вип оне

Повеќе »

На Борче му остануваат уште неколку месеци за да ги собере потребните средтсва за лекувањето, да му помогнеме!!!

Борче (16) боледува од  бета таласемија – таласемија мајор (ретка генетска болест) поради која постојано прима трансфузии и единствена можност за излекување му е трансплантацијата на коскената срцевина.  Донор на коскена срцевина со матични клетли ќе неговиот брат, со идентична совпадливост (12/12 ХЛА гени типизација).  Лекувањето не е можно во …

Повеќе »

Апел за помош на Борче

  Борче е млад дечко кој боледува од бета таласемија (ретка генетска болест) и му е потребна итно трансплантација на коскена срцевина. Донор ќе биде неговиот брат Кристијан. Кристијан Јовановски на неговиот Фејсбук профил моли за помош за неговиот брат. Тој ќе биде донор на коскена срцевина, но им требаат …

Повеќе »

Апел за помош на Хана од Виница

Хана Миланов, има само четири години и  дијагностицирано  леукемија, а во моментов родителите се соочуваат со  тешкотии околу покривање на високите трошоци за нејзиното лекување. Лекувањето во Скопје би требало да заврши кон крајот на оваа година, а потоа да продолжи во домашни услови. Семејството ги набавува потребните лекови од …

Повеќе »

Да спасиме детски живот!!!!!

Младиот Павел Беќаровски од Скопје беше повреден од струен удар по што заврши на клиниката КАРИЛ во Скопје. По тридневно лекување поради сериозноста на повредите беше пренесен на клиника во Велика Британија каде ќе продолжи лекувањето. Но за тоа лекување се потребни многу средства. Да спасиме еден детски живот, да …

Повеќе »

Да му помогнеме на Мартин од Велес

Мартин Малинов(11г.) од Велес боледува од таласемија ( наследно заболување со анемија). Тој моментално е во Италија на лекување и му се потребни финансиски средства за да продолжи со лекувањето. Т- мобиле 070143121 077143488 078143488 Горан Малинов Тутунска Банка 210501565240840 за странство: MK07210501240565840-IBAN-CODE SWIFT:TUTNMK22    

Повеќе »

Да се обединиме преку хуманоста!!!

Сара Јорданова  (15г. )  од Штип боледува од леукемија. Пред 3 месеци и е направена трансплантација на коскена срцевина во Италија каде што сеуште престојува поради претстојните контроли. Финансиските моќи на нејзините родители се при крај . Ќе и биде потребна финансиска подршка за храна како и за потребните лекови. …

Повеќе »

Да му помогнеме на девојчето од Шуто оризари да собере средства за лекување на изгорениците!!!!

Селма Демирова  од Шуто Оризари се здобила со изгореници на вратот и лицето  од шпоретот. Мајката бара помош за лекување бидејќи таа е самохрана мајка која сама неможе да го плати лекувањето. За подетални информации обратете се на следниот телефонски број: 078-896 399 Секој денар е добредојден, да помогнеме!!!  

Повеќе »