Новости

Интервју со Асс. м-р Ерика Пешкоска за слободата и правата на човекот низ правната призма

За тоа колку воопшто човекот  ја познава слободата како лично и суштествено право, што означува поимот на слобода во правната материја, и тоа подробно во останатите гранки на правото како казнената, цивилната, ја интервјуиравме Асс.М-р- Ерика Пешкоска, на Правен Факултет при МСУ-,,Гаврило Романович- Державин“- одд.Битола, воедно и докторант на правни …

Повеќе »

Д-р Ана Чучкова : Како да препознаете измамник

Психолошката суштина на измамата се состои во демонстрација на надменост над жртвата во процесот на лажно задоволување на нејзината потреба. Измамникот се “потпира” на маката на жртвата и ја користи за да задоволи свои потреби. Тој делува “овде и сега” и го користи максимумот од неговата жртва бидејќи знае дека …

Повеќе »

БАКЛАВА СО МУСЛИ !!!

500 г готови кори 200 г гранола мусли со јаткасти плодови 150 г кранчи мусли со малина и капина 100 г сушена брусница 300 мл ладно цедено сончогледово масло 400 г Демерара кафеав шеќер 400 г шеќер 500 мл вода ½ лимон свежо исцеден сок неколку тенко исечени парчиња лимон 1.Измелете ги снегулките во машинка за мелење кафе или во …

Повеќе »

Сникерс баклава

Состојки 500гр. кори за баклава 350гр. мелени кикирики 150гр. мелени бисквити 200гр. чоколада 250гр. масло шербет 900гр. шеќер 700гр. вода 2 ванилин шеќер 1/2 лимон по желба Кикириките сите ги обожаваме затоа и се одлучив на овој состав. Мала измена претрпе мотањето т.е формите на баклавата. Сакав да се навратам …

Повеќе »

Баклава со тиква и кокос

Состојки е: 500 гр кори за пита за шербетот: 500 гр шеќер 600 мл вода 1 лимон за филот од тиква: 1 кг изрендана тиква (на крупната страна од рендето) 150 гр брашно од кокос 4 кесички ванилин шеќер за премачкување на корите: 100 гр кокосово масло или путер Подготовка: – Измијте ја тиквата убаво и после излупете …

Повеќе »