Почетна / Живот

Живот

0

Прополис

Присутноста на прополисот во нашето тело е многу важна, зошто таа супстанција ги потсетува имуните ќелии на нивната обврска спремно да ги дочекаат причините за бројни болести а со тоа и ефикасно да го заштитат организмот.Како перфектен фармацевт, пчелата ни покажува како да користиме прополис: така што ќе го чуваме …

Повеќе »

Знаци кои укажуваат на проблеми со срцето

Срцевите заболувања се многу чести, ги погодуваат и мажите и жените на различна возраст. Затоа е многу важно на време да ги препознаете знаците кои укажуваат на проблеми со срцето. Болка која се шири кон раката Многу мажи чувствуваат болка во левата рака, додека пак кај жените истата болка се …

Повеќе »

Заштита од убод на пчела

За повеќето луѓе убодот од пчела предизвикува само привремена болка и иритација на местото каде што е испуштено осилото. За други, убодот од пчела може да предизвика алергиска реакција која може да се манифестира со различен тип на симптоми што варираат од слаби до тешки. Во екстремни случаи, осилото од …

Повеќе »

За 7 дена изгубете 3 килограми без напор и вежбање

Ако се држите до овие правила за кратко време и без многу напор ќе постигнете одлични резултати и ќе изгледате феноменално за кратко време. Пред секој оброк по две чаши вода Таквата количина на вода пред секое јадење го забрзува метаболизмот и храната правилно ќе се преработи. Науто напијте се …

Повеќе »

Промоција на поетесата Виолета Тодева-Мијалкова

На 2-ри Јуни 2018г. во НУ-УБ Гоце Делчев во Штип се одржа промоцијата на двете нови книги на поетесата и просветен работник Виолета Тодева-Мијалкова насловени ,,Мирисот на кожата” и ,,Маска. Рецензенти на овие дела се Горан Анчевски и Валентина Ѓорѓиевска Парго. Модератор на самиот настан беше Виктор Вукановски, а со …

Повеќе »

Кафе Бар Легаси овој петок епицентар на најголемата музичка треска во градот!

Кафе Бар Легаси овој петок ја стартува летната сезона со еуфоричен настап преку музичкиот сет на DJ Kortexx . Станува збор за млад надежен диџеј и продуцент кој има неколку фестивалски настапи во Хрватска и Македонија, настапи на Legovec Land, а се најде и во улога на пред диџеј во …

Повеќе »

ДОЗНАЈТЕ ЗОШТО СВЕТОТ ПОЛУДЕ ПО ОВОЈ РЕЦЕПТ!

Сакате да имате совршен стомак, а притоа да не се откажете од омилената храна?! Потребна ви се само половина чаша вода и две состојки. Напитокот се консумира секое утро, а резултатот е воодушевувачки. Има решение и за вас – пробајте ја напивката од само три состојки, која со секојдневна употреба симнува …

Повеќе »

СОК ОД КРАСТАВИЦА – РЕШЕНИЕ ЗА МНОГУ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ

Сокот од краставицата може да ви помогне при кожни болести како што се егзема и осип, помага при висок холестерол и крвен притисок, го олеснува варењето на храната… Сокот од краставица е моќен пијалок кој може да ви помогне многу лесно да ги надминете здравствените проблеми. Доколку имате проблем со …

Повеќе »

Нина Костовска стана првото лице со Даунов синдром кое дипломираше во Македонија!

Тетовката Нина Костовска, која стана позната од видеото „Како ќе реагирате ако ве служи фармацевтски техничар со Даунов синдром?“ вчера дипломираше на Државниот универзитет во Тетово на катедрата за македонски јазик и книжевност. Таа е првото лице со Даунов синдром во Македонија кое завршило високо образование. АлександарМатовски Цако, исто така …

Повеќе »

ЈАБОЛКОВ ОЦЕТ: ГИ ЧИСТИ СИНУСИТЕ И ГО ПОДОБРУВА ВАРЕЊЕТО НА ХРАНАТА

Јаболковиот оцет се смета како лек за многу болести. Конзумација на лажица до две на ден може да помогне во борбата со многу болести. Но важно е оцетот да биде органски. Еве кои се здравствените придобивки од јаболковиот оцет: Ги ублажува грчевите во стомакот и помага при дијареа – Измешајте …

Повеќе »