Почетна / Здравје / Физичко Здравје

Физичко Здравје

0

Лек против инфекции: Природен антибиотик

Формулата потекнува уште од средновековна Европа и делува како антибиотик. Овој лек има силна антивирусна и антигабична формула, но исто така ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфите во сите делови од телото. Одличен е и против кандида. Тајната е во моќната комбинација на квалитетни природни и свежи состојки.   …

Повеќе »

Oвој природен лек против кашлица мора да го направите

Со помош на овој сируп веднаш ќе ја запрете кашлицата и на своето тело ќе му ја вратите енергијата, која секогаш му недостига, особено во овој период од годината. За подготовка на овој рецеп не ви е потребно нешто посебно, намирници кои ве чекаат во кујнскиот шпајз. Состојки: -6 листови …

Повеќе »

Се излекувал од дијабетес со чај од маслинки

Дијабетичар сум и бев со години на инсулин. Откако почнав редовно да го пијам чајот од маслинки, за една година сосема го исфрлив. Отидов на редовен лекарски преглед и докторот се зачуди. Шеќерот ми беше во сосема нормални граници. Почнав прво да ги намалувам единиците на инсулин, а потоа сосема …

Повеќе »

Физиоарт – место за здравје и релаксација

Новите тенденции на модерен и динамичен начин на живот, водат до нови здравствени проблеми и заболување, а воедно диктираат нов стремеж кон создавање на поразлични места за лекување. Место со пријатна атмосфера каде што ќе го добиете потребното внимание без да чекате на клупа во студените болнички ходници. За таа …

Повеќе »

Намалете ја кашлицата со кора од портокал

Ова е една од оние класични рецепти кои се лесни, ефикасни и составени само од една состојка. Единствениот проблем во овој случај е што треба да се снабдите со портокал кој е органски, за да може на тој начин да се избегне содржината на пестициди кои се наоѓаат во некои …

Повеќе »

Рецепт за дијабетес

Зголемено ниво на шеќер во крвта се случува кога вашиот панкреас престанува да произведува инсулин или кога вашето тело не е во состојба правилно да го користи инсулинот, кој е присутен во организмот. Дијабетес тип 1 – или т.н. јувенилен дијабет обично се јавува кога имунолошкиот систем по грешка ги …

Повеќе »

Кажете им збогум на камењата во бубрезите

Поради нездравата масна и солена храна која секојдневно ја внесуваме многу од нас страдаат од камења во бубрезите. Еве едноставно решение за нив. Пијте лимонада наутро и навечер. Земете еден лимон исцедете го и разредете го со вода.

Повеќе »

8 ПРИЧИНИ ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ ПИЕ ЧАЈ ОД ШИПКА

За денес ви ги откриваме 5-те причини зошто треба редовно во зимо, па и во летниот период како леден чај да консумираме во нашиот организирам топол чај од шипка. Овој напиток со светло црвенкаста боја има премногу добар и малку киселест вкус. Прочитајте ги неговите благодети во продолжение. 1.Чајот од …

Повеќе »

Хронично сте уморни? Ова е вистинскиот рецепт за вас

оради задржувањето на токсините во организмот, постојано сме уморни и имаме проблеми со циркулацијата. Со цел токсините да не се задржуваат во организмот, потребно е повремено да го „исчистиме“. Се што ви треба е лук и црно домашно вино. Овој лековит пијалок ја чисти крвта, го отстранува вишокот на маснотии …

Повеќе »

КОЛКУ КОЛИЧИНИ НА ШЕЌЕР ИМА ВО ОВОШЈЕТО

Овошјето содржи голема количина на шеќери, витамини, но содржи и  растителни влакна и останати хранливи состојки.  Доколку дневно се консумира пПремногу шеќер без разлика од кои намирници се јаде,  може да има сериозни негативни последици по човековото здравје. Според медицината се препорачува:  26 грама шеќер дневно за жени, а 36 …

Повеќе »