Свет

0

Амбициозниот Кортекс во мисија на светска музичка кариера! (ВИДЕО)

Станува збор за млад надежен диџеј и продуцент кој има неколку фестивалски настапи во Хрватска и Македонија, настапи на Legovec Land, а се најде и во улога на пред диџеј во изминатово лето на Ohrid Calling, фестивал на кој настапуваа реномираните Аfrojack и Hardwell. За сите кои сакаат да го …

Повеќе »

Xiaomi будилник кој воедно е и паметен звучник

Xiao AI Smart Alarm Clock е паметен будилник кој освен стандардните функции кои ги поседува обичниот будилник нуди и одредени функции кои инаку доаѓаат со паметните звучници, како што се на пример можностите за прикажување на временска прогноза, најнови вести,па дури е во состојба да одговара на прашањата на корисникот.Го …

Повеќе »

GeForce RTX графичките направени на најновата Turing архитектура

Nividia на SIGGRAPH настанот ја претстави својата најнова архитектура, која е во изработка последните 10 години, наречена Turing. Главните карактеристики на оваа нова архитектура се во таканаречената „ray tracing“ технологија, која во комбинација со вештачката интелигенција, овозможуваат скоро реална слика, споредлива со филмовите.На Gamescom настанот Nvidia ги претстави GeForce RTX 2070,GeForce …

Повеќе »

Samsung ќе го прикаже смартфонот на превиткување оваа година

За смартфонот од Samsung, иако оваа година не се единствените кои најавуваат развој на ваков уред, кој треба да има екран кој се преклопува можеме да прочитаме се повеќе.Директорот на компанијата најави дека тие се планираат да бидат првата компанија која ќе излезе на пазарот со ваков уред,а можеби претставување …

Повеќе »

Еве ја боја за 2018 година!

Секоја година, експертите за боја од Институтот за бои Пантоне (Pantone Colour Institute) истражуваат и ги анализираат дизајнот, филмовите, хранаата, модата, уметноста и забавата, како и материјалите, патувањата, спортот и технологијата, за да ја откријат бојата на годината. Оваа година тоа е интензивно виолетовата боја – „Pantone 18-3838“, позната како …

Повеќе »

Слободни денови за непушачите !!!

„Се надевам дека ќе ги охрабриме вработените да престанат да пушат со награди, а не со казни или закани“, вели Такао Асука, извршен директор на „Пијала“. Минатата година, вработените во една маркетинг фирма забележале дека не сите нивни колеги работат ист број часови. Околу една третина од вкупно вработените во …

Повеќе »

Нема повеќе дијализи, научниците создадоа бубрег кој телото не го отфрла!!!

Нема повеќе дијализи, научници од Калифорнија создадоа бубрег со големина на филџан кој се состои од повеќе микрочипови, тој може да го регулира нивото на натриум и го регулира крвниот притисок а е активиран од срцето. Шансите телото да го отфрли овој бубрег се 0 велат научниците Вилијан Вандербилт и …

Повеќе »

Почина Џорџ Мајкл

Џорџ Мајкл почина на 53 годишна возраст во својот дом. Веста за неговата смрт ја објави неговиот публицист. Нема сомнителни околности околу неговата смрт. Џорџ Мајкл продаде 100 милиони плочи и е светски познат изведувач кој ќе остане запаметен по уникатниот стил и неверојатниот вокал. Почина вчера на 25- ти …

Повеќе »