Почетна / Вести (страна 3)

Вести

0

Промоција на поетесата Виолета Тодева-Мијалкова

На 2-ри Јуни 2018г. во НУ-УБ Гоце Делчев во Штип се одржа промоцијата на двете нови книги на поетесата и просветен работник Виолета Тодева-Мијалкова насловени ,,Мирисот на кожата” и ,,Маска. Рецензенти на овие дела се Горан Анчевски и Валентина Ѓорѓиевска Парго. Модератор на самиот настан беше Виктор Вукановски, а со …

Повеќе »

Петта изложба на Верче Андонова за само неколку месеци

Закажана е 5-та по ред изложба на Верче Андонова и овојпат изложбата е во комплетна организација на Здружението Цивитас и Ну-УБ  Гоце Делчев Штип, а ќе се одржи во просторииите на Домот на културата ,,Наум Наумовски Борче” во Крушево. Верче е лице со посебни потреби и е член на ЦПЛИП …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА НЕ ВЛЕЗЕ ВО ФИНАЛЕ НА ЕВРОСОНГ

Македонија со групата Eye Cue и песната „Lost and found“ не обезбедија пласман за финалето на 63-то издание на  избор на песна на Евровизија 2018 што се одржува во Лисабон – Портогалија, каде што синоќа настапи под реден број 11 во првата полуфинална вечер.Од вкупно 19 земји преставнички ова се …

Повеќе »

ЕДЕН ЈАЗИК НИКОГАШ НЕ Е ДОВОЛЕН-ЗАТОА ГЕРМАНИКА ПОСТОИ ЗА ВАС

Изучувањето странски јазици не само што ќе ви ги зголеми шансите за вработување, туку и ќе ве направи попаметни и поодлучни !  Учењето на нови зборови и фрази значително ја подобрува меморијата и ја зголемува мозочната активност. Патувањата се интересно искуство за секого. Познавањето на јазикот на одредена земја во која …

Повеќе »

Работна средба на ,,Цивитас” и Центарот за дијализа ,,Диамед” Македонија

Денес, волонтерите и прeтседателот на Здружението за помош на социјално исклучени лица и ризични групи ,,Цивитас”  м-р Мартин Ѓорѓиев го посетија Центарот  за дијализа ДИАМЕД- Македонија во Штип. На средбата беше разговарано за нашите идни заеднички активности. Една од  тие заеднички активности е одбележување на Светскиот ден на бубрегот 8-ми …

Повеќе »

Еве ја боја за 2018 година!

Секоја година, експертите за боја од Институтот за бои Пантоне (Pantone Colour Institute) истражуваат и ги анализираат дизајнот, филмовите, хранаата, модата, уметноста и забавата, како и материјалите, патувањата, спортот и технологијата, за да ја откријат бојата на годината. Оваа година тоа е интензивно виолетовата боја – „Pantone 18-3838“, позната како …

Повеќе »

Слободни денови за непушачите !!!

„Се надевам дека ќе ги охрабриме вработените да престанат да пушат со награди, а не со казни или закани“, вели Такао Асука, извршен директор на „Пијала“. Минатата година, вработените во една маркетинг фирма забележале дека не сите нивни колеги работат ист број часови. Околу една третина од вкупно вработените во …

Повеќе »

Родителите на децата и возрасните со посебни потреби ќе ја тужат државата во Стразбург

Родителите на Децата и возрасните со посебни потреби ќе ја тужат Република Македонија! Еве што вели еден од родителите Зоран Мијалков. Соопштение до јавноста Почитувани, Ви се обраќаме за да се укаже јавно, на проблем кој постојано се провлекува со нашето општество, а за цел и центар на интерес се …

Повеќе »

Членовите на ЦПЛИП ,,ПОРАКА” од Штип во посета на Фабриката ,,АДА”

Денес, 03.01. 2017 г. Членовите на ЦПЛИП ,,ПОРАКА” ги посетија  долгогодишните пријатели и подржувачи на активности  на ЦПЛИП ,,ПОРАКА”  и за прв пат се запознавме со процесот на производство на некој од производите кои секојдневно ги користиме во домакинствата. А на заминување добивме на подарок од производите кои ги произведува …

Повеќе »

Несекојдневна хуманитарна изложба на Верче Андонова

Несекојдневна изложба со арапска техника на Верче Андонова ќе се одржи во НУ-УБ ,,Гоце Делчев” Штип. Ова е прва изложба на Верче, а е во организација на  Здружението Цивитас  и НУ-УБ ,,Гоце Делчев” Штип,  како подржувач на овој настан се јавува и ЦПЛИП ,,Порака” Штип каде што Верче членува. Ова …

Повеќе »