Почетна / Вести (страна 2)

Вести

0

Royole го претстави смартфон/таблет со екран на превиткување

Royole е компанија од Калифорнија, САД и истата го претстави нивниот FlexPai, уред којшто има екран кој се превиткува и со тоа може да се користи како таблет или превиткан како смартфон.Цената која стои на страната од оваа компанија, што значи дека уредот е достапен во продажба, изнесува 1.388 евра, …

Повеќе »

Во Индија изградена највисоката статуа во светот

Во индиската држава Гуџарат завршена е изградбата на највисоката статуа на светот, која е двојно повисока од Статуата на слободата во Њујорк (93 метри), а се подига во чест на лидерот на борбата за независност Сардар Валабхбаи Пател, еден од следбениците на Ганди. „Со висина од 182 метри, статуата е …

Повеќе »

Имплант кој ги убива туморските клетки со помош на светлина

Јапонски научници дизајнирале имплант кој може да се вгради директно во телото и така да помоне при уништувањето на голем број туморски клетки. И тоа со помош на светлина.Фотодинамичната терапија не е ништо ново. Таа денес веќе се користи при лекување на поедини видови тумори, а се темели на употреба …

Повеќе »

Лансиран сателит кој ќе го проучува Меркур

Сателитот БепиКоломбо, наменет за проучување на Меркур, успешно тргна на пат кон планетата после лансирањето од вселенската база Kourou.Сателитите ги очекува пат од девет милијарди километри до Меркур, каде потоа ќе изведат низа испитувања.Испитувањата на својствата на Меркур ќе им помогне на астрономите да дознаат повеќе за раното формирање на …

Повеќе »

Македонски научник e дел од ново астрономско откритие

За прв пат астрофизичарите најдоа доказ за експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда која многу блиску орбитира до друга неутронска ѕвезда. Студијата беше предводена од тим од Caltech (Калифорнискиот институт за технологија), а вклучи и истражувач од Универзитетот во Нова Горица, каде во моментов работи македонката др. Тања Петрушевска. …

Повеќе »

Xiaomi будилник кој воедно е и паметен звучник

Xiao AI Smart Alarm Clock е паметен будилник кој освен стандардните функции кои ги поседува обичниот будилник нуди и одредени функции кои инаку доаѓаат со паметните звучници, како што се на пример можностите за прикажување на временска прогноза, најнови вести,па дури е во состојба да одговара на прашањата на корисникот.Го …

Повеќе »

GeForce RTX графичките направени на најновата Turing архитектура

Nividia на SIGGRAPH настанот ја претстави својата најнова архитектура, која е во изработка последните 10 години, наречена Turing. Главните карактеристики на оваа нова архитектура се во таканаречената „ray tracing“ технологија, која во комбинација со вештачката интелигенција, овозможуваат скоро реална слика, споредлива со филмовите.На Gamescom настанот Nvidia ги претстави GeForce RTX 2070,GeForce …

Повеќе »

Samsung ќе го прикаже смартфонот на превиткување оваа година

За смартфонот од Samsung, иако оваа година не се единствените кои најавуваат развој на ваков уред, кој треба да има екран кој се преклопува можеме да прочитаме се повеќе.Директорот на компанијата најави дека тие се планираат да бидат првата компанија која ќе излезе на пазарот со ваков уред,а можеби претставување …

Повеќе »

Слободни денови кои ви следуваат по закон

Работникот има право на платен одмор заради лични и семејни околности (за склучување на брак, раѓање на дете (само за таткото) и/или смрт на близок роднина), до седум работни дена. Во Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството предвидени се случаите кога работникот има право на платен …

Повеќе »

Домашен лек против крлежи

Сите сакаме да ги заштитиме милениците од болести и инфекции, но понекогаш тоа е надвор од нашите можности, посебно кога миленикот го пуштaме да прошета само и да си поигра во тревата. Тогаш истото може да добие крлежи или други бактерии од други миленици кои тешко се чистат, а може …

Повеќе »