Почетна / Вести (страна 138)

Вести

0

ВАРДАР ЈА ПОБЕДИ ВИСЛА – 31:20

Браво за Вардар….. шампиони…победнички јунаци, вака се славеше победата по натпреварот на Вардар и Висла во главниот град. Црвено-црните направиа бум во СЦ -„Јане Сандански“ во Скопје. Победата ја издвои  Вардар и се пласираше во четврт – финалето во ракометната Лига на шампиони. До самиот крај на натпреварот момците не …

Повеќе »

Одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и во Македонија

21 Март – Светскиот ден на Даунов синдром се одбележи и во Македонија. Со голем број на настани денес во Скопје присутните имаа можност да го погледнат краткометражниот филм „Најдолгите три секунди“- во режија на Ефтим Трајчов-Ѓаурски, актерот од Штип. Исто така се одржаа и други настани како: изложба на …

Повеќе »

ПРОЛЕТТА ВО МАКЕДОНИЈА

Полека и тивко со најубавите шарени бои и ветрот развигорец ни пристигнува пролетта. Се е разбудено, расцветано, а сонцето полека се појавува од зад ридовите. Се слуша детскиот џагор на улиците. Ни дојде пролет – се слуша насекаде. Така преку низа на настани, детски фестивалчиња и еко-садници кај нас ќе …

Повеќе »

Дали им дозволувате на вашите деца да користат комјутери и смартфони?

Секојдневно децата користат технологии наместо да излезат и да си играат со своите врсници. Во Америка им било поставено едно исто прашање на повеќе генијалци креатори на нови технолошки продукти, па еве што тие одговориле. ,,Домот на Стив Џобс го замислував како рај за генијалци, ѕидовите ги замислував како гигантски …

Повеќе »

МУЗИЧКО ПОЕТСКА МАНИФЕСТАЦИЈА

Поетски поздрав на ЧЕТЕР’СЕ Штип. По повод денот на пролетта – 22 март и празникот Св.Четириесет маченици – кај штипјани познат како Четр’се Литературниот клуб Искра од Штип, за прв пат во неговото творење и постоење ја организира литературната манифестација – Поетски поздрав на Четр’се. Овој несекојдневен настан во градот Штип …

Повеќе »

Последни детали за овогодинешниот Евросонг

Од неодамна во јавноста излезе и најновиот спот на нашиот евровизиски претставник Даниел Кајмаковски. Низ помладата популација и неговите фанови и обожаватели спотот предизвика навистина голема реалност и добар пласман. Тој е претставен низ слиќи, кои се нацртани од раката токму на Даниел. Главен и одговорен за евровизиската песна Лисја …

Повеќе »

99-годишната баба за пример!

99- годишната старица Лилијан Вебер од Ајова секојдневно шие фустани за сиромашните девојчиња од Африка но и ширум светот. Секој ден во својот дом грижливите раце на бабичката изработуваат по еден фустан. Фустаните преку добротворна организација пристигнуваат кај сиромашните деца чии мајки неможат да си дозволат да купат облека за …

Повеќе »

5 години Американско Катче во Штип

На 3 ти Март, во Штип го прослави својот 5ти роденден. Забавата по повод овој значаен настан ги собра на едно место најверните членови на Американското Катче, соработниците а специјален гостин беше Валери Колби, одговорна на Секторот за односи со јавност од Амбасадата на САД во Скопје. Госпоѓа Валери во …

Повеќе »

Влијанието на храната врз нашето здравје

Дињата штити од рак. Изобилува со бета каротин ,супстанција која заштитува од рак.Исто како и дињата, најбогати природни извори на бета каротин се морковот,броколите ,спанаќот,компирот и кајсиите. Количеството на холестеролот кај морските плодови е многу ниско. Морските плодови се сиромашни со заситени маснотии ,па би требало да се наоѓаат на менито на …

Повеќе »

Гостување на учениците од СОУ Кочо Рацин Св. Николе на Славјанскиот Универзитет

Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ официјално потпиша договор за соработка со СОУ „Кочо Рацин“ – Свети Николе. Потписници на договорот беа проф. д-р Душан Николовски, ректор на Славјански, и г-дин Томо Донев, директор на СОУ Кочо Рацин. По потпишувањето на договорот учениците имаа можност да се вклучат во практични …

Повеќе »