Почетна / Вести / На денешен ден

На денешен ден

0

ТОШЕ-„Верувам во Бога и единствено нему можам да му се заблагодарам за дарот што го имам, бидејќи ова што го работам го сметам за мисија што тој ја извршува преку мене. Јас сум само марионета“

По повод десетгодишнината од трагедијата и прераната смрт на Тоше Проески, ви претставуваме дел од неговите мисли и изјави што ги кажа во текот на животот. За богатството „За мене е незамисливо некој што може да им даде нешто на оние што имаат малку или немаат ништо, да ги затвори …

Повеќе »

НИЕ СЕ УШТЕ ТЕ СЛУШАМЕ ТОШЕ, А ТИ НЕ СЛУШАШ ЛИ НАС КАКО СЕ УШТЕ ПЛАЧЕМЕ?

Го мразам секој 16ти Октомври. Го мразам тоа утро кога те изгубивме тебе. Го мразам секој ден поминат без тебе. Кога умре имав само 6 години, а животна желба ми беше да те гушнам и да те бакнам за да ми се насмееш со тоа ангелско лице. Тој проклет 16 …

Повеќе »

Здружението Цивитас го прославија 4 годишното постоење на здружението и 2 годишното постоење на порталот

Здружението Цивитас го прославија 4 годишното постоење на здружението и 2 годишното постоење на порталот. Со малку човечност и трошка љубов ќе успееме да доведеме насмевка на илјадници лица на кои тоа им е многу потребно. Богат е оној кој има големо срце за да ги згрее оние на кои …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА …

1862 Умре американскиот пронаоѓач Семјуел Колт. 1863 Во Лондон –  Велика Британија е пуштена во работа првата подземна железница или метро во светот. 1889 Франција воспостави протекторат во Слоновиот Брег. 1891 Во Белград умре Лаза Лазаревиќ  српски писател, преведувач, правник и член на САНУ. 1910 Родена е руската балерина Галина …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА НА ПОЕТИТЕ И ПИСАТЕЛИТЕ…

На денешен ден низ историјата на поетите и писателите… 1639 – Роден е францускиот писател Жан Расин, истакнат претставник на класицизмот кој во своите дела до совршенство ја доведе француската трагедија. Пишуваше со многу мелодичен стил. Дела: трагедиите „Андромаха“, „Федра“, „Британикус“, „Берениса“, „Митридат“, „Аталија“, комедијата „Парничари“ и други. 1880 – …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН…

09.12. – На денешен ден низ историјата се случило… 1542 – Родена е шкотската кралица Мери Сјуарт. 1741 – Умре Витус Беринг, дански морепловец и истражувач во служба на руската влада. 1865 – Роден е Јан Сибелиус, фински композитор, најголем композитор на својата земја. 1923 – Соединетите Американски Држави потпишаа …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

06.12. – На денешен ден низ историјата се случило… 1560 – Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој владееше само една година. 1791 – Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт, голем австриски композитор. 1870 – Во Каменица е роден Вичеслав Новак, истакнат чешки композитор и музички педагог, професор по композиција на …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

1648 Папата Инохентие X го осуди Вестфалскиот мир со кој еден месец порано заврши Триесетгодишната војна. 1703 Во дводневната „Голема луња“ во јужна Англија загинаа најмалку 8.000 луѓе. 1812 Француската војска предводена од Наполеон Бонапарта претрпе тешки загуби при повлекувањето од Москва преку Березин. 1855 Умре полскиот писател Адам Мицкијевич, …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН НИЗ ИСТОРИЈАТА…

1833 Во Нови Сад е роден Јован Јовановиќ – Змај, српски писател, преведувач, новинар, академик и лекар. Главни негови дела се „Пејанија“, „Трендафилчиња“ и „Свенати трендафилчиња“. Умре во Сремска Каменица, на 3 јуни 1904 година. 1859 Објавена е епохалната книга на англискиот природонаучник Чарлс Дарвин „Потекло на видовите“ во која …

Повеќе »

НА ДЕНЕШЕН ДЕН…

На денешен ден низ историјата се случило… 1253 – Умре Александар Невски, новгородски кнез, руски војсководец и познат руски народен јунак. 1716 – Умре Готфрид Вилхелм Лајбниц, германски математичар и филозоф. 1897- Во ноќта меѓу 14 и 15 ноември една разбојничка група од Бугарија, која броеше 26 лица, раководена од …

Повеќе »