Почетна / Рецепти (страна 3)

Рецепти

0

Пилешка супа

Долго познатиот лек против настинка и грип, за кој постојат голем број на рецепти. За 4 порции потребни ви се следните состојки: 1 лажица масло за јадење 1 главица кромид (исецкана на коцки) 1 килограм пиле, или пак делови од пилешко (батак, карабатак) 8 шолји вода 1 ловоров лист 2 …

Повеќе »

ДОМАШЕН ЛЕК – ЦИТРУСЕН МЕДОВ СИРУП

Одличен напиток против настинка и грип кој можете да го додадете во секој тип на ладен или топол пијалок. Состојките кои ви се потребни за овој рецепт се: Мед Цитрусно овошјe: лимони, портокали, мандарини, лимета Свеж рузмарин и нане Мелен цимет, мелен ѓумбир, карамфилче кардамон Главните насоки за подготовка на …

Повеќе »

Спремете новогодишни колачиња!!!

На многу едноставен начин можете да направите парчињата торта да добијат облик на празнични декорации, а кога ги украсувате мафините, водете се по паролата, што повеќе тоа подобро! За вашата трпеза оваа година да биде единствена и неодолива, потребно е само малку од вашето слободно време. Заборавите на стандардните десерти …

Повеќе »

Леб со леопард дезен

Француската пекарка Патриција Насиментo решила да го сподели рецептот за овој необичен леб. Едноставно направете топчиња тесто од две смеси, една чоколадна и една од ванила. Тестото од какао ставете го во фрижидер, а потоа свиткајте го во форма на цилиндар, завиткајте го во тестото од ванила и тоа е тоа. …

Повеќе »

Пралини -рецепт со суво овошје

Состојки За фил 100 гр. суви смокви 50 гр. суви сливи 80 гр. ореви 2 лажици мармалад од кајсии 80 гр. мелени бискоти (посни) 80 гр. маргарин 80 гр. шелер 5 лажици вода за глазирање со чоколадо 100 гр. чоколадо 3 лажици зејтин 1. Се мешаат ситно исецканото овоштие и …

Повеќе »

Пралини слатки

200 гр кокос 300 гр црно чоколадо 200 мл слатка павлака 1 шишенце екстракт од јагода за второ полнење 500 мл овошен јогурт по ваш избор Чоколадата се топи со малку масло и со неа се премачкуваат калапите, па се стават во фрижидер да стегнат. Оваа постапка се повторува 2 …

Повеќе »

Варено вино со мандарина!

Состојки 400 мл црвено вино 1 мандарина,1 лажица шеќер 150 мл вода 1/8 лажичка мускатно оревче 1/4 лажичка каранфилче 1/4 лажичка цимет 1/8 лажичка црн бибер Шеќерот го ставаме во кацерола и го загреваме, до топење. Треба да се карамелизира. Врз карамелата прелеваме со вода. Оставете да се свари и …

Повеќе »

Сендвич со смокви и пршута !

Сендвич со смокви и пршута Сите сетила се будат, ама ќе ви текне зошто откако ќе си ја потпечете оваа комбинација. Не за џабе Клеопатра сакала смокви… 5-6 непрезреани смокви интегрален леб 50 грама пршута 5 листови кашкавал малку пармезан босилек 1. Лебот служи како основа, се ренда кашкавал, па …

Повеќе »

Жетварска салата

Состојки 1-2 краставици (зависи од поканетите конзументи) китка магдонос 2 ливчиња босилок по 1 гранче рузмарин и мајчина душица 5-6 чешниња лук 2 лимона маслиново масло јаболков оцет природна сол и бибер по желба вода коцки мраз Потовка 1. Краставиците ситно се сецкаат (што поситно, толку поубаво). 2. Лукот се …

Повеќе »

Идеи и рецепти како да послужите лубеница

Лубеница – овошјето кое е синоним за лето и разладување во жешките денови. Освежителна и сочна, таа е идеален десерт, појадок или вечера за деновите кога ништо не ви се јаде од што ви е топло. Но, кој рече дека таа се служи само исечена на парчиња? Станете мајстор за …

Повеќе »