Почетна / Рецепти

Рецепти

0

Лесен и брз намаз со јајца и млад лук

Ние ви предлагаме лесен и вкусен намаз со јајца и млад лук, на вас останува да го приготвите и да уживате. Доаѓа пролет, лесните оброци треба да ни бидат приоритетни на листата на јадења. Состојки: 6-7 тврдо варени јајца (ситно исецкани) 1-2 свеж млад лук 1/4 ситно исецкан магданос 50г. …

Повеќе »

Природен лек за плодност

Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но од непознати причини помалку се денес запоставени во исхраната. Сувите смокви се исклучително богати со витамини од Б групата, но и со витамините А, К, Ц и Е. Дополнително содржат и високо ниво на селен, цинк и калциум, …

Повеќе »

Лек против инфекции: Природен антибиотик

Формулата потекнува уште од средновековна Европа и делува како антибиотик. Овој лек има силна антивирусна и антигабична формула, но исто така ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфите во сите делови од телото. Одличен е и против кандида. Тајната е во моќната комбинација на квалитетни природни и свежи состојки.   …

Повеќе »

Oвој природен лек против кашлица мора да го направите

Со помош на овој сируп веднаш ќе ја запрете кашлицата и на своето тело ќе му ја вратите енергијата, која секогаш му недостига, особено во овој период од годината. За подготовка на овој рецеп не ви е потребно нешто посебно, намирници кои ве чекаат во кујнскиот шпајз. Состојки: -6 листови …

Повеќе »

Сируп и чај од ѓумбир?

Во својот хранлив состав ѓумбирот најмногу содржи витамин Ц, калиум, железо, калциум и магнезиум. Ѓумбирот (ботаничко име: Zingiber officinale) е едногодишно коренесто растение кое води потекло од јужниот дел на азискиот континент и се одгледува повеќе од 3.000 години наназад. Најголемиот производител на овој егзотичен зачин со беложолтеникава боја е Индија. Сируп од ѓумбир лажица корен …

Повеќе »

Салата од калинка

Потребни состојки: Говедски јазик – 500 грама; печурки – 300 грама; зрна од калинка – за декорација; ореви, излупени – 1 стакло; репка – 1 голема; моркови – 1 голем; јајца – 3 парчиња; кромид – 1 глава; мајонез – 300 грама; сол, бибер – по вкус; маслиново масло – …

Повеќе »

Природен лек против кашлица за сите членови на семејството

Состојки за домашен лек против кашлица – Мед – Црна ротквица Постапката на подготовка за лекот против кашлица 1. Издлабете го внатрешниот дел на ротквицата. 2. Во издлабениот дел сипете мед (водете сметка дека ротквицата ќе пушти сок и затоа не ја исполнувајте шуплината до самиот врв). 3. Ставете ја …

Повеќе »

Ликер од грозје

Состојки 500гр грозје околу 150гр шеќер 1 стапче цимет по потреба кора од портокал околу 500мл коњак, вињак или лозова ракија Ликер од грозје Зрната грозје убаво измијте ги и оставете да се исцедат. Во стерилизирани садови редете еден ред зрна од грозје, па едно лажиче шеќер. Меѓу, или странично …

Повеќе »

Полнети круши

Вкусен десерт што ќе им се допадне на сите што уживаат во слаткиот вкус на овошје и мед отребни состојки: 2 зрели круши 2 лажички мед 1/2 лажичка цимет 1/4 лажичка мускатно оревче 120 милилитри јогурт 1 пакување ванилин шеќер 30 грама исечкани ореви Суво овошје (по желба) Начин на …

Повеќе »

Домашен лек против крлежи

Сите сакаме да ги заштитиме милениците од болести и инфекции, но понекогаш тоа е надвор од нашите можности, посебно кога миленикот го пуштaме да прошета само и да си поигра во тревата. Тогаш истото може да добие крлежи или други бактерии од други миленици кои тешко се чистат, а може …

Повеќе »