Почетна / Магазин / Поезија и проза

Поезија и проза

0

мај, 2018

 • 9 мај

  ПОСТОИШ ВО СЕКОЈ ОБЛИК на Виолета Тодева-Мијалкова

  Излезе од печат уште една нова книга на поетесата Виолета Тодева-Мијалкова. Ова е нејзина лична книга-поезија која овојпат го носи насловот „ПОСТОИШ во секој облик“, и е посветена на ангели во човечки лик, т.е. на нејзините  неизмерно сакани внуци Петар Валентино и Никола. Самата книгата е богата со нејзини лични …

септември, 2017

 • 5 септември

  Промоција на книга и хуманитарен настан во  НУ-УБ  „Гоце Делчев“ – Штип

  Утре  Среда, 06 септември 2017, 18.30 часот  НУ-УБ  „Гоце Делчев“ – Штип организира промоција на книгата „АПОТЕОЗА НА СРЕЌАТА “  автор на книгата е Ирена Постолова а промотор  проф. Соња Шијаков. Овој преубав настан ќе биде хуманитарен каде Здружението Цивитас е ко-организатор, сите средства од продажбата на книгите ќе бидат наменети за …

август, 2017

 • 30 август

  Промоција на книгата „АПОТЕОЗА НА СРЕЌАТА “

  Во Среда, 06 септември 2017, 18.30 часот  НУ-УБ  „Гоце Делчев“ – Штип организира промоција на книгата „АПОТЕОЗА НА СРЕЌАТА “  автор на книгата е Ирена Постолова а промотор  проф. Соња Шијаков. Овој преубав настан ќе биде хуманитарен каде Здружението Цивитас е ко-организатор, сите средства од продажбата на книгите ќе бидат наменети за …

јули, 2017

 • 19 јули

  Уште едно прекрасно дело на Виолета Тодева Мијалкова ,,НАСЛИКАЈ МЕ„

  Деновиве од печат излезе  новата стихозбирка под наслов  ,,НАСЛИКАЈ МЕ”. Рецензент на оваа стихозбирка е  проф.Зоран Мијалков а за изданието  на стихозбирката се погрижи печатницата  2-ри Август-Штип. Еве што напиша на својот ФБ профил во врска со новата стихозбирка. И еве ја, од печат излезе мојата нова рожба, стихозбирката ,,НАСЛИКАЈ МЕ,како …

јуни, 2017

 • 17 јуни

  Промоција на книга и хуманост на едно место

  Вчера во Мултимедијалниот центар во Штип се одржа  прекрасна промоција на автобиографската книга на Марија Димкова. Уредник на книгата е Добрила Грашеска, рецензенти се Проф.д-р кирил Барбареев, Проф. д-р Никола Жежов, а водител Милена Ристова- Михајловска. За продажбата на книгите беа ангажирани волонтери од Цивитас од страна на авторката.  Салата …

март, 2017

 • 19 март

  ЖИВОТНА ОВУЛАЦИЈА – СОЊА ЗМЕЈКОСКА

  ЖИВОТНА ОВУЛАЦИЈА Се превиткувам на креветот од естроген, искамшикувана од сеќавањата на едни далечни ноќи, удавени во џин и еротика. (жива вода сум) Вселената е бескрајна вагина во која пенетрираат крикови на малку задоволни и многу разочарани суштества. (знаете, понекогаш мудрувам) Заклучив – колагенот не ми брка работа. Додека талкам …

јануари, 2017

 • 16 јануари

  ПАТОТ КОН ГОСПОДА – ДИВНА МИЈАЛКОВА

  ПАТОТ КОН ГОСПОДА О, каде си мој Боже ? Штотуку мислев дека се појави во мојот живот ти замина. Ме остави сама со болка во душата, празнина во срцето, мрак пред очите. О, каде си мој Боже ? Те барав насекаде. По ридови, камења и трње во слики големи и …

декември, 2016

 • 5 декември

  БЕЛОЦВЕТНИ ВИШНИ – РЕНАТА ПЕНЧОВА

  БЕЛОЦВЕТНИ ВИШНИ Во паузите на верувањето, во љубовните расчекори одминувате низ ветриштата, одминувате без размена на тишините. Одминувате без збор, без да ја дочекате сеидбата на иднината, без да се напиете од кладенецот на вистината. Помеѓу едначењето и непосредноста, се впивате во тантелните трепети и во потеклото на старата тага. …

 • 1 декември

  ПЕСНАТА НА СЛАВЕЈОТ – ЈАГОТКА ТОМОВСКА

  ПЕСНАТА НА СЛАВЕЈОТ Се прашувам во овој утрински час Од каде доаѓа Овој прекрасен глас Дали тоа шумата пее дали некоја птица за љубениот солзи лее наслушнав добро да,тоа сигурно акорди од некоја песна славејот свири и душата со наметка од радост споменарот дамна ,напуштен прашлив од срцето го вади …

 • 1 декември

  КАПКА ВИНО – АЛЕКСАНДРА ДОНЕВА

  Капка вино Капка по капка Вино бело се испива Утро низ прозор наѕира, Мисли низ одаја прелетуваат како светулки Во темна ноќ. Миризливи свеќи, чад од цигари убиваат, За да не се загуши Да не се загуши тело мртво Во тишина кобна, проклета. Душа гине, добро утро со закоравен глас …