Почетна / Донации / Инспиративно

Инспиративно

0

Родителите на Стефан се заблагодаруваат на сите хумани луѓе, средствата се собрани

Благодарение на хуманите луѓе Стефан ги собра средстата и во Недела оди за Русија. Семејството со кое здруженитео Цивитас контактираше додека траеше акцијата за собирање на средства е благодарно на сите оние кои што дадоа свој придонес во акцијата.  Апелираат до сите хумани луѓе да продолжат со добрата мисла и …

Повеќе »

Роденденска прослава со најчесто заборавените!

Живееме во време на лудост и крутост. Критериумите на вредност се изобличени и минимизирани од секој аспект на нашето секојдневие. Подарувањето насмевка , љубов и кажувањето топол збор веќе се во заборав. Истите ги имаме едниствено во бледа слика под нашето небо низ проекциите на филмското платно и некоја сказна …

Повеќе »

Ден на толеранцијата во Американското катче, посетете го утре!!!

Утре (Среда)  2-ри Ноември  од 18 до 20 часот  посетете го Американското катче во Штип заедно да го прославиме Денот на толеранцијата преку испишување на инспиративни пораки со кои ќе бидете фотографирани. Настанот е во организација на Американското катче и Цивитас.

Повеќе »

Погледнете го детето кое со својата храброст ќе ве воодушеви

  Малото дете секојдневно оди на училиште со трактор кој го управува самото. Тој за разлика од другите деца извршува и сериозни работни задачи кои и возрасните неможат да ги работат. Браво за малиот Предраг !!!        

Повеќе »

Неверојатно едноставен начин да ја почувствувате среќата и да го згреете вашето срце!!!!!

Среќата понекогаш во овој модерен начин на живеење ни се чини како нешто недостижно, како виножитото кое секогаш ни бега иако ни се чини толку близу.   Во сите наши обиди да ја пронајдеме среќата често го занемаруваме она најбитното- а тоа е тоа што не прави среќни. Бидејќи кога …

Повеќе »

Секојпат кога мислите дека не сте доволно добри прочитајте ја приказнава !!!

Многу одамна една стара жена одела секое утро по истиот пат за да наполни вода за пиење, готвење и  миење. Со себе носела две канти кои ги полнела со вода од реката. Едната канта била нова, а другата стара и со повеќе пукнатини низ кои  водата истекувала по патот до …

Повеќе »

Херој на денот !!!!

Малиот јунак Јован Дукмеџиев од Скопје денес свирел на својата гитара за да собере пари да и помогне на малата Ели која е во Америка на лекување. Несекојдневен хуман гест од големо срце, секоја чест на родителите кои одглеале и воспитале Човек !!!

Повеќе »

Коко има нешто да ви каже: Најпопуларната горила на светот ви испраќа моќна порака за празниците

Горилата Коко праќа поздрав за празниците и вели: Јас сум горила. Јас сум цвеќе, животно. Јас сум природа. Коко ги сака луѓето. Коко ја сака Земјата. Но, луѓето се глупи ! Глупи! На Коко му е жал. Коко плаче. Побрзајте. Помогнете и на Земјата. Заштитете ја Земјата. Природата ве набљудува. …

Повеќе »

Одбележување на Меѓународниот ден на студентите во Битола

Утре од 21 часот започнува студентската хуманитарна забава која е во организација на МСУ Г. Р. Державин. Собраните средства  ќе бидат наменети за Центарот за социјални грижи во Битола. Воедно ќе биде одбележан и Меѓународниот ден на студентите. За забавата се задолжени групата Марифет чијшто вокал Мартин Стојаноски е студент …

Повеќе »