Почетна / Никола Манев (страна 2)

Никола Манев

Знаци кои укажуваат на проблеми со срцето

Срцевите заболувања се многу чести, ги погодуваат и мажите и жените на различна возраст. Затоа е многу важно на време да ги препознаете знаците кои укажуваат на проблеми со срцето. Болка која се шири кон раката Многу мажи чувствуваат болка во левата рака, додека пак кај жените истата болка се …

Повеќе »

Заштита од убод на пчела

За повеќето луѓе убодот од пчела предизвикува само привремена болка и иритација на местото каде што е испуштено осилото. За други, убодот од пчела може да предизвика алергиска реакција која може да се манифестира со различен тип на симптоми што варираат од слаби до тешки. Во екстремни случаи, осилото од …

Повеќе »

Подобрување на имунитетот на децата

Денешните деца се жртви на лошата исхрана со многу масти,газирани пијалоци,слатки, а сето ова води до слаб имунолошки систем.Некои доктори сметаат дека шест до осум настинки годишно се нормални. Но, постојат здрави навики кои можат да помогнат да го подобрите детскиот имунитет.Добрата исхрана е клучна за развој и одржување на имунолошкиот …

Повеќе »

Лансиран сателит кој ќе го проучува Меркур

Сателитот БепиКоломбо, наменет за проучување на Меркур, успешно тргна на пат кон планетата после лансирањето од вселенската база Kourou.Сателитите ги очекува пат од девет милијарди километри до Меркур, каде потоа ќе изведат низа испитувања.Испитувањата на својствата на Меркур ќе им помогне на астрономите да дознаат повеќе за раното формирање на …

Повеќе »

Македонски научник e дел од ново астрономско откритие

За прв пат астрофизичарите најдоа доказ за експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда која многу блиску орбитира до друга неутронска ѕвезда. Студијата беше предводена од тим од Caltech (Калифорнискиот институт за технологија), а вклучи и истражувач од Универзитетот во Нова Горица, каде во моментов работи македонката др. Тања Петрушевска. …

Повеќе »

Xiaomi будилник кој воедно е и паметен звучник

Xiao AI Smart Alarm Clock е паметен будилник кој освен стандардните функции кои ги поседува обичниот будилник нуди и одредени функции кои инаку доаѓаат со паметните звучници, како што се на пример можностите за прикажување на временска прогноза, најнови вести,па дури е во состојба да одговара на прашањата на корисникот.Го …

Повеќе »

GeForce RTX графичките направени на најновата Turing архитектура

Nividia на SIGGRAPH настанот ја претстави својата најнова архитектура, која е во изработка последните 10 години, наречена Turing. Главните карактеристики на оваа нова архитектура се во таканаречената „ray tracing“ технологија, која во комбинација со вештачката интелигенција, овозможуваат скоро реална слика, споредлива со филмовите.На Gamescom настанот Nvidia ги претстави GeForce RTX 2070,GeForce …

Повеќе »

Samsung ќе го прикаже смартфонот на превиткување оваа година

За смартфонот од Samsung, иако оваа година не се единствените кои најавуваат развој на ваков уред, кој треба да има екран кој се преклопува можеме да прочитаме се повеќе.Директорот на компанијата најави дека тие се планираат да бидат првата компанија која ќе излезе на пазарот со ваков уред,а можеби претставување …

Повеќе »