Почетна / Никола Манев

Никола Манев

Јавен час на ЕУРОАРТ. Членови на ПОРАКА – добитници на ГРАН ПРИ. За ЦИВИТАС – благодарница

Членовите на АКАДЕМИЈАТА ЕУРОАРТ – Штип, во соработка со Основното општинско училиште ,,Славејко Арсов”, одржаа трет по ред јавен час во Спортската сала во населба Баби. ,,Целта беше да претставиме пред публиката како изгледа еден наш час, тренинг или проба. На јавниот час зедоа учество сите наши активни членови заедно …

Повеќе »

Празова вода: збогум на холестеролот, дијабетесот и вишокот килограми

Потребни состојки: -1 шише минерална, газирана вода -¼ страк праз Подготовка: Отворете го шишето и ставете внатре ¼ страк од праз (пресечен на половина и половината пресечена надолжно). Оставете во фрижидер да отстои еден ден. Откако ќе изминат 24 часа, празовата вода е подготвена за пиење. Секој ден се пие по една …

Повеќе »

Користење на пепелта на различни начини

Пепелта од огревното дрво е многу корисна работа, која може да се употребува на разни начини.Земјоделците сигурно знаат дека пепелта може да биде одличен додаток на земјата, па често ја користат за прихранување на почвата, како и заради зголемувањето на нејзината киселост.Особено е погодна за растенија кои бараат повеќе калциум …

Повеќе »

Трета по ред изложба на ЦПЛИП Порака во Штип

ЦПЛИП Порака во последните три години организира настан по повод 3 ти декември денот на лицата со посебни потреби. Се работи за отворен настан на кој се поканети сите оние кои ги подржуваат овие лица во борбата за еднакви права и можности во општеството. Како и во претходните години и …

Повеќе »

Да и помогнеме на 28-годишната Цаци која боледува од тумор на мозокот

Ајде да се сплотиме и заедно да спасиме млад живот. 28-годишната Славица Тодоровска – Цаци боледува од агресивен рак на мозокот и за да го продолжи своето лекување во САД, потребна ѝ е наша помош. -Телефони за донации: TELEKOM: 143 107 VIP: 143 483 (со секој повик донирате 100 ден.) …

Повеќе »

Прополис

Присутноста на прополисот во нашето тело е многу важна, зошто таа супстанција ги потсетува имуните ќелии на нивната обврска спремно да ги дочекаат причините за бројни болести а со тоа и ефикасно да го заштитат организмот.Како перфектен фармацевт, пчелата ни покажува како да користиме прополис: така што ќе го чуваме …

Повеќе »

Макало од лук

Потребни состојки: 2-3 главици лук 1 полно лажиче сол 400-600 мл масло ½ лимон – сок Подготовка: Во една тегла се ставаат околу 2-3 главици лук кој претходно сте го исчистиле и исечкале, едно полно лажиче сол, па почнува да се мати со рачен блендер. Постепено се додава масло (400-600 …

Повеќе »

Royole го претстави смартфон/таблет со екран на превиткување

Royole е компанија од Калифорнија, САД и истата го претстави нивниот FlexPai, уред којшто има екран кој се превиткува и со тоа може да се користи како таблет или превиткан како смартфон.Цената која стои на страната од оваа компанија, што значи дека уредот е достапен во продажба, изнесува 1.388 евра, …

Повеќе »

Во Индија изградена највисоката статуа во светот

Во индиската држава Гуџарат завршена е изградбата на највисоката статуа на светот, која е двојно повисока од Статуата на слободата во Њујорк (93 метри), а се подига во чест на лидерот на борбата за независност Сардар Валабхбаи Пател, еден од следбениците на Ганди. „Со висина од 182 метри, статуата е …

Повеќе »

Имплант кој ги убива туморските клетки со помош на светлина

Јапонски научници дизајнирале имплант кој може да се вгради директно во телото и така да помоне при уништувањето на голем број туморски клетки. И тоа со помош на светлина.Фотодинамичната терапија не е ништо ново. Таа денес веќе се користи при лекување на поедини видови тумори, а се темели на употреба …

Повеќе »