Почетна / Милан Андонов - Штип

Милан Андонов - Штип

ЗДРУЖЕНИЕТО ЦИВИТАС СО ЉУБОВ ЗА СИМОНА ВО ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА

Здружението Цивитас се вклучува во големата хуманитарна акција за нашата согрѓанка – малата Симона Хаџи Тошев, која има само четири години . На оваа мала душа, невино чисто детско срце и  е потребна и нашата помош, како и секоја друга. На Симона и е дијагностицирано Акутна нелимфобластна леукемија. Затоа, се …

Повеќе »

ДОМАШЕН СОК ОД БОЗЕЛ

Сокот од бозел е освежувачки пијалок кој  што секој од нас може да го пие во текот на цела година. Како да го подготвите и што е потребно: 7 литри вода се зовриваа, па потоа се лади. Цветовите од бозел се ставаат во водата заедно со 1 кг шеќер и …

Повеќе »

ПОСТОИШ ВО СЕКОЈ ОБЛИК на Виолета Тодева-Мијалкова

Излезе од печат уште една нова книга на поетесата Виолета Тодева-Мијалкова. Ова е нејзина лична книга-поезија која овојпат го носи насловот „ПОСТОИШ во секој облик“, и е посветена на ангели во човечки лик, т.е. на нејзините  неизмерно сакани внуци Петар Валентино и Никола. Самата книгата е богата со нејзини лични …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА НЕ ВЛЕЗЕ ВО ФИНАЛЕ НА ЕВРОСОНГ

Македонија со групата Eye Cue и песната „Lost and found“ не обезбедија пласман за финалето на 63-то издание на  избор на песна на Евровизија 2018 што се одржува во Лисабон – Портогалија, каде што синоќа настапи под реден број 11 во првата полуфинална вечер.Од вкупно 19 земји преставнички ова се …

Повеќе »

ЖИВОТНА ОВУЛАЦИЈА – СОЊА ЗМЕЈКОСКА

ЖИВОТНА ОВУЛАЦИЈА Се превиткувам на креветот од естроген, искамшикувана од сеќавањата на едни далечни ноќи, удавени во џин и еротика. (жива вода сум) Вселената е бескрајна вагина во која пенетрираат крикови на малку задоволни и многу разочарани суштества. (знаете, понекогаш мудрувам) Заклучив – колагенот не ми брка работа. Додека талкам …

Повеќе »

ДЕРЖАВИНСКИ БАЛ ПОД МАСКИ

Ви го најавуваме вториот Державински – БАЛ ПОД МАСКИ кој ќе се организира во  Ресторанот Москва – Свети Николе. Борете се за избор на НАЈДОБРА МАСКА и освојте една од вредните  награди и  подароци,  каде ќе станете и победник на балот под маски. Ве очекуваме на заедничко дружење на 1-април 2017 година. + Настап …

Повеќе »

GREENFEST 2017 – STIP

Годината која помина ќе ја паметиме по убавите моменти, и прекрасната енергија! Оваа ќе биде уште побогата #GreenFest2017 ! За нас е исклучителна чест да го објавиме овој настан во целосен сјај. Со него Штип е рангиран во првите места на техно забави за оваа година во Македонија. Започнуваме со …

Повеќе »

ПОРАКА СО ЧЕСТИТКА ДО ЖЕНИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО НУБ-ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ШТИП

По повот Денот на жената 8 Март лицата од Центарот за лица со пречки во развојот „Порака“ од Штип,  со свои лично изработени цвеќиња им го честитаа празникот 8 Март на жените вработени во Библиотеката. Тие беа топло примени во канцеларијата на директорката, каде беа споделени искрени честитки и за возврат …

Повеќе »

ИНТЕРВЈУ СО ТАМАРА ДОНЕВСКА КАРАТИСТ ВО КК-ПАРТИЗАН ШТИП

КК-Партизан е карате клуб во Штип со постоење од цели 50 години, каде во почетокот на 2017-та година го прославува својот јубилеј од 50 години постоење како карате клуб во Штип и Македонија. Сегашен претседател и тренер е Миланчо Черкезов од Штип. КК-Партизан е лоциран во ООУ-Ванчо Прќе каде што …

Повеќе »

ПРЕМИЕРА НА КАСТИНГ ТАЛЕНТ ШОУ – ТАЈНО МОЈА ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Ви го најавуваме македонското талент шоу – ТАЈНО МОЈА  во чест на Тоше Проески. Премиерата е закажана за 10.03.2017 со почеток во 20:00 часот. Билетите се во продажба на билетарница на МОБ, или обратете се на следниот телефонски број: 02 3118451 За големиот интерес на публиката за Премиерата на мјузиклот …

Повеќе »