Почетна / Мартин Ѓорѓиев - Штип

Мартин Ѓорѓиев - Штип

Предлог книга: “Жената во кафезот” – Јуси Адлер-Олсен

Меѓународен Центар за Славјанска Просвета  и Цивитас.мк Ви ја предлага книгата “Жената во кафезот” – Јуси Адлер-Олсен. Книгата можете да ја најдете во книжарницата на Меѓународниот Славјански Универзитет. Прогонувана. Киднапирана. Но достоинствена. И борбена. Гребе со ноктите по голите ѕидови на просторијата во која е заробена додека прстите не почнат да …

Повеќе »

Искршената реалност во очите на моето дете

Професорката доц. д-р Ана Чучкова  која е професорка на факултетот за психологија при Меѓународен Славјански Универзитет  започна мини проект, еве за што се работи.   Денес заедно со Вардан почнуваме еден наш проект. Велам “наш” затоа што тој денес ми ја “плесна” вистината во лице. Излеговме да се повозиме со …

Повеќе »

Доаѓа летното сметање на времето!

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3 часот. До крајот на март денот …

Повеќе »

Природен лек за плодност

Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но од непознати причини помалку се денес запоставени во исхраната. Сувите смокви се исклучително богати со витамини од Б групата, но и со витамините А, К, Ц и Е. Дополнително содржат и високо ниво на селен, цинк и калциум, …

Повеќе »

Лек против инфекции: Природен антибиотик

Формулата потекнува уште од средновековна Европа и делува како антибиотик. Овој лек има силна антивирусна и антигабична формула, но исто така ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфите во сите делови од телото. Одличен е и против кандида. Тајната е во моќната комбинација на квалитетни природни и свежи состојки.   …

Повеќе »

Oвој природен лек против кашлица мора да го направите

Со помош на овој сируп веднаш ќе ја запрете кашлицата и на своето тело ќе му ја вратите енергијата, која секогаш му недостига, особено во овој период од годината. За подготовка на овој рецеп не ви е потребно нешто посебно, намирници кои ве чекаат во кујнскиот шпајз. Состојки: -6 листови …

Повеќе »

Слободни денови кои ви следуваат по закон

Работникот има право на платен одмор заради лични и семејни околности (за склучување на брак, раѓање на дете (само за таткото) и/или смрт на близок роднина), до седум работни дена. Во Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството предвидени се случаите кога работникот има право на платен …

Повеќе »

Сируп и чај од ѓумбир?

Во својот хранлив состав ѓумбирот најмногу содржи витамин Ц, калиум, железо, калциум и магнезиум. Ѓумбирот (ботаничко име: Zingiber officinale) е едногодишно коренесто растение кое води потекло од јужниот дел на азискиот континент и се одгледува повеќе од 3.000 години наназад. Најголемиот производител на овој егзотичен зачин со беложолтеникава боја е Индија. Сируп од ѓумбир лажица корен …

Повеќе »

Салата од калинка

Потребни состојки: Говедски јазик – 500 грама; печурки – 300 грама; зрна од калинка – за декорација; ореви, излупени – 1 стакло; репка – 1 голема; моркови – 1 голем; јајца – 3 парчиња; кромид – 1 глава; мајонез – 300 грама; сол, бибер – по вкус; маслиново масло – …

Повеќе »

Природен лек против кашлица за сите членови на семејството

Состојки за домашен лек против кашлица – Мед – Црна ротквица Постапката на подготовка за лекот против кашлица 1. Издлабете го внатрешниот дел на ротквицата. 2. Во издлабениот дел сипете мед (водете сметка дека ротквицата ќе пушти сок и затоа не ја исполнувајте шуплината до самиот врв). 3. Ставете ја …

Повеќе »