Почетна / Маријана Коцева - Штип

Маријана Коцева - Штип

Се излекувал од дијабетес со чај од маслинки

Дијабетичар сум и бев со години на инсулин. Откако почнав редовно да го пијам чајот од маслинки, за една година сосема го исфрлив. Отидов на редовен лекарски преглед и докторот се зачуди. Шеќерот ми беше во сосема нормални граници. Почнав прво да ги намалувам единиците на инсулин, а потоа сосема …

Повеќе »

(Галерија) МСУ Г. Р. Державин домакин на принцези и принцеви во Битола

Денес Меѓународниот Славјански Универзитет Г.Р. Державин беше домаќин на заедничка дружба на ЦПЛИП ,,Порака" Штип, Битола, Прилеп и учениците од училиштето за оштетен слух и говор ,,Кочо Рацин" од Битола, во организирање на настанот беше вклучено и здружението ,,Цивитас" а самиот настан беше во два дела, првиот дел беше организирана …

Повеќе »

Во Петок ќе се одржи Осмата Научна конференција на Славјански Универзитет во Св Николе

Во Петок  28-ми Април со почеток од 10 часот во просториите на МСУ Г.Р. Державин во Св. Николе  ќе започне осмата по ред научна  конференција „Меѓународен дијалог: исток-запад“. Ќе присуствуваат голем број на научни работници и ќе има теми од областа на правото, економијата, филозофијата, медицината, психологијата и многу други …

Повеќе »

Лесна вечера : Пита со праз!!!

Состојки: 3 јајца 1 шолја (250 мл) кисело млеко или кисела вода ½ шолја масло 2 шолји брашно 1 прашок за печиво на врв на лажичката сода бикарбона 2 страка праз сирење или урда по желба сол по вкус 2 јајца  и една белка се мата со жица, па се додава …

Повеќе »

Без гладување до саканата тежина!!!

Леќата е многу корисно растение кое треба да биде составен дел од вашата секојдневна исхрана. Леќата може значително да ги подобри когнитивните способности – општо позната е како храна за мозокот. Покрај тоа, таа е ефикасна и во лекувањето на кардиоваскуларните заболувања, особено при висок крвен притисок и дигестивни нарушувања.   За …

Повеќе »

Ден на книгата, љубовта и виното во НУ-УБ ,,Гоце Делчев” во Штип

На 14- ти Февруари ( Вторник ) е светскиот ден на книгата, љубовта и виното. По тој повод  библиотеката ,,НУ-УБ Гоце Делчев” подготви двочасовна креативно-уметничка програма почнувајќи од 12 до 14 часот. Понудата е отворена за сите љубители на добрата книга.

Повеќе »

7 особини на Водолиите, блазе си им на оние кои ги имаат покрај себе

1.За нивната искреност Бидете им благодарни за тоа што секогаш ви ја кажуваат вистината дури и тогаш кога најмногу боли, што секогаш знаат како се чувствувате и секогаш сакаат да ви помогнат, но на многу реален и искрен начин. 2.За нивниот слободен дух Водолиите се оние луѓе кои секогаш ќе …

Повеќе »

Што треба да поставите на Бадниковата трпеза за здравје и среќа

Бадник е еден од најголемите празници. За Бадник семејствата се собираат и заедно вечераат. Трпезата е посна и се состои од сарми, риба, гравче и зелник. За здравје се става и лукче на трпезата како и ореви кои се кршат и доколку се бели јатките оваа година ќе ве прати …

Повеќе »

Итно му треба нашата помош на Давид!!!

  Давид Стојановски 13 години од Кратово боледува од остеосарком над левото колено . Докторите во Скопје му препорачале да се ампутира целата нога бидејќи процесот се проширил  на целата  надколеница а и на белите дробови.  Во меѓувреме родителите на Давид се консултирале со доктори од Австрија кои им ветуваат …

Повеќе »

Почина Џорџ Мајкл

Џорџ Мајкл почина на 53 годишна возраст во својот дом. Веста за неговата смрт ја објави неговиот публицист. Нема сомнителни околности околу неговата смрт. Џорџ Мајкл продаде 100 милиони плочи и е светски познат изведувач кој ќе остане запаметен по уникатниот стил и неверојатниот вокал. Почина вчера на 25- ти …

Повеќе »