Admin

Апел за помош: Потребни се 200.000 евра за лекување на 15 годишно девојче од Охрид во Германија

Судбината си поигрува со уште еден млад живот. На петнаесетгодишната Сара Настеска од Охрид дијагностициран и е малиген тумор „Anemija Plastica“ кој ја напаѓа коскената срж и не дозволува  правилна регенерација на крвта во организмот. Во најкраток рок на Сара треба да и се изврши трансплантација на коскена срж, што …

Повеќе »

Апел за помош на Дарија Младеновска

Дарија е предвреме родено бебенце, стара е само неколку дена. Бидејки е предвреме родено бебе, сместена е на интензивна нега во болницата “Систина” каде е приклучена на апарати . За престојот им се потребни мноу средства кои семејството не може да ги обезбеди. Да помогнеме на овој млад детски живот …

Повеќе »

Да и помогнеме на Ана Пантовска

Ана е едно храбро, разиграно и насмеано девојче, кое во септември требаше да тргне на училиште во прво одделение. Наместо да се бори со букви и бројки, таа веќе две години секојдневно се среќава со игли, трансфузии, силни и мачни терапии. Ова храбро девојче стоички го поднесе сознанието дека боледува …

Повеќе »

Физиоарт – место за здравје и релаксација

Новите тенденции на модерен и динамичен начин на живот, водат до нови здравствени проблеми и заболување, а воедно диктираат нов стремеж кон создавање на поразлични места за лекување. Место со пријатна атмосфера каде што ќе го добиете потребното внимание без да чекате на клупа во студените болнички ходници. За таа …

Повеќе »

Апел за помош на Славица Димитрова

Славица Димитрова е девојка која боледува од makularna degeneracia и retinopatia spigmentoza, генетско заболување на очите за кое во Мекедонија нема соодветен третман. Потребно е лекување во Русија, третман со матични клетки во институт за очни болести во Санкт Петербург. Третманот чини 6000 евра.  Сума која сите заедно можеме брзо …

Повеќе »

Петта изложба на Верче Андонова за само неколку месеци

Закажана е 5-та по ред изложба на Верче Андонова и овојпат изложбата е во комплетна организација на Здружението Цивитас и Ну-УБ  Гоце Делчев Штип, а ќе се одржи во просторииите на Домот на културата ,,Наум Наумовски Борче” во Крушево. Верче е лице со посебни потреби и е член на ЦПЛИП …

Повеќе »

Да му помогнеме на четиринаесетгодишниот Василие

Василие Петридов (14г) боледува од ретка болест: прогресивна мускулна дистрофија. Потребни се 46000 евра за 3 третмани со репрограмирани матични клетки во Москва кај доктор Пјетар Гарјаев. Направен е прв  третман на 7 март после што има  очигледни подобрувања. Да му помогнеме сите заедно на Василие во оставрување на неговиот …

Повеќе »

Осаменоста сериозно го загрозува здравјето

Општествената болка таканаречена осаменост создава промени во телото кои влијаат на процесот на стареење и го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања, потврдува едно истражување… Како што луѓето стареат, нивните кардиоваскуларни функции се намалуваат, а се чини дека осаменоста го убрзува тој процес, објаснуваат истражувачи од Универзитетот Корнел. Научниците испитале 182 …

Повеќе »

Какаото е чувар на здравјето

Топлиот напиток од детството треба да продолжиме да го пиеме понатаму во животот. Една шолја топло какао ќе го подобри вашето расположение. Исто така, какаото ќе ја подобри вашата концентрација. Овој пијалок е добар за коските, но освен за нив какаото се смета и како чувар на крвните садови. Едно …

Повеќе »