Почетна / Рецепти / Салата од калинка

Салата од калинка

Потребни состојки:

 • Говедски јазик – 500 грама;
 • печурки – 300 грама;
 • зрна од калинка – за декорација;
 • ореви, излупени – 1 стакло;
 • репка – 1 голема;
 • моркови – 1 голем;
 • јајца – 3 парчиња;
 • кромид – 1 глава;
 • мајонез – 300 грама;
 • сол, бибер – по вкус;
 • маслиново масло – за пржење;

начин на подготовка:

-Јазикот се готви додека не се подготви, по три на голем ренде.

-Печурки и кромид пржете додека не се подготвите. Солен, бибер по вкус.

-Цветот и морковот мора да се варат и рендан на голем ренде.

– Ние ги исецкуваме оревите на мали парчиња.

-го чистиме калинката од житариците.

-Земеме плоча за салата и ставаме во средината чаша или мала тегла.

-Шири го јазикот и маснотијата со мајонез.

-Следниот слој е печурки. Не заборавајте да го подмачкувате секој слој со мајонез.

-На печурки се шири моркови, потоа ореви, јајца, врвот со цвекло.

-Салата врвот и страни подмачкуваат мајонез и посипете со калинка семиња.

-Подготвена зелена салата испратена во фрижидер за 1 час.

-Пред сервирање внимателно отстранете тегла од салата.

За Мартин Ѓорѓиев - Штип

Можеби ќе ве интересира

Oвој природен лек против кашлица мора да го направите

Со помош на овој сируп веднаш ќе ја запрете кашлицата и на своето тело ќе …