CIVITAS
Рецепти

Природен лек за плодност

Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но од непознати причини помалку се денес запоставени во исхраната. Сувите смокви се исклучително богати со витамини од Б групата, но и со витамините А, К, Ц и Е. Дополнително содржат и високо ниво на селен, цинк и калциум, а познати се и како извор на антиоксиданси.

Покрај тоа што одлично влијаат на подобрувањето на работата на желудникот и ги регулираат хормоните, сувите смокви во маслиново масло важат за еден од најдобрите природни лекови за подобрување на плодноста.

Се подготвуваат многу едноставно, а потребни ви се толку суви смокви колку што собира во тегла која сте ја одбрале. Маслиново масло ви е потребно во количина која е доволна за да се прелијат смоквите.

Во стаклена тегла наредете ги сувите смокви, па потоа претурете маслиново масло да ги покрие смоквите, затворете ја теглата и оставете ја така да отстои цел месец. Дури потоа можете овој природен лек секојдневно да го употребувате конзумирајќи по една сува смоква пред секој оброк.

Доколку не ви се допадне вкусот на природниот рецепт, земете в предвид дека е исклучително здрав иако нема баш пријатен вкус.

Related posts

Магичниот зачин со кој ќе ги избелете забите и ќе ја излечите гингивата

ЗИМНИЦА – ПИПЕРКИ ВО ПАВЛАКА

Кока кола колач

Leave a Comment