Почетна / Живот / ПАЛАЧИНКИ ОД БЛЕНДЕР: ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 5 МИНУТИ!

ПАЛАЧИНКИ ОД БЛЕНДЕР: ДЕСЕРТ ГОТОВ ЗА 5 МИНУТИ!

Сте слушнале ли за палачинки од блендер? Се работи за десерт кој се подготвува за само 5 минути, а поради своите состојки идеален е за оние кои внимаваат на исхраната.

Покрај тоа, вкусот е неверојатен, затоа набавете состојки и започнете со подготовка.

Состојки:

  • 1 зрела банана
  • 1 шолја млеко
  • 2 шолји овесни снегулки
  • 1 јајце
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • кокосово масло
  • екстракт од ванила (по желба)
  • 1 лажица мед (по желба)

Начин на подготовка:

Во блендер разматете ги бананата, млекото и овесните снегулки. Додајте јајце и сода бикарбона, па повторно измиксајте. Ако ставате и додатоци по желба, додајте ги сега и миксајте уште неколку секунди.

Загрејте тава и на малку кокосово масло печете ги палачинките. Кога на горната страна ќе се појават меурчиња, свртете ги палачинките и печете ги на другата страна.

Послужете со свежо овошје.

За Дијана Јованова - Штип

Можеби ќе ве интересира

За 7 дена изгубете 3 килограми без напор и вежбање

Ако се држите до овие правила за кратко време и без многу напор ќе постигнете …