Почетна / Живот / Маслото од рицинус и своите добри својства
SONY DSC

Маслото од рицинус и своите добри својства

Маслото и своите добри својства , посебно има  голем удел кога станува збор за составот на козметичките производи.Навлажнувачките својства го прават идеален за нега на кожата и косата. Ги намалува брчките и ја  поттикнува создавањето на колаген.

Рицинусовото масло ги отстранува мозолчињата и акните ја чисти и навлажнува кожата. Освен ова го поттикнува растот на трепките,косата и веѓите.  При редовната употреба на маслото исто така го поттикнува растот на ноктите ,спречува опаѓање на косата и го отстранува првутот.

Се користи и за  отстранува шминката. Еве  рецепт како да го подготвите средството за вадење на шминката спрема вашиот тип на кожа:

Мрсна кожа– 30% рицинусово масло, 70% сончогледово масло.

Нормална кожа – 20% рицинусово масло, 80% сончогледово масло.

Сува кожа – 10% рицинусово масло, 90% маслиново масло.

За Мартин Ѓорѓиев - Штип

Можеби ќе ве интересира

Лек против инфекции: Природен антибиотик

Формулата потекнува уште од средновековна Европа и делува како антибиотик. Овој лек има силна антивирусна …