Почетна / Рецепти / Лесен и брз намаз со јајца и млад лук

Лесен и брз намаз со јајца и млад лук

Ние ви предлагаме лесен и вкусен намаз со јајца и млад лук, на вас останува да го приготвите и да уживате. Доаѓа пролет, лесните оброци треба да ни бидат приоритетни на листата на јадења.

Состојки:

6-7 тврдо варени јајца (ситно исецкани)

1-2 свеж млад лук

1/4 ситно исецкан магданос

50г. сирење или кашкавал

3-4 лажици кисела павлака

1 лажица сенф

сол

бибер

тостирани кришки леб

Се мешаат сите состојќи, се зачинува по вкус, добро се промешува и се нанесува на кришките леб. (можете да го јадете и во комбинација со солени крекери)

Добар апети!

 

За Ивона Стевановска

Можеби ќе ве интересира

Сируп и чај од ѓумбир?

Во својот хранлив состав ѓумбирот најмногу содржи витамин Ц, калиум, железо, калциум и магнезиум. Ѓумбирот (ботаничко име: Zingiber officinale) е едногодишно …