Почетна / Здравје / Лек против инфекции: Природен антибиотик

Лек против инфекции: Природен антибиотик

Формулата потекнува уште од средновековна Европа и делува како антибиотик. Овој лек има силна антивирусна и антигабична формула, но исто така ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфите во сите делови од телото. Одличен е и против кандида. Тајната е во моќната комбинација на квалитетни природни и свежи состојки.

 

Потребни состојки:
  • 700 милилитри свеж јаболков оцет
  • 40 грама ситно исечкан лук
  • 40 грама ситно исечкан кромид
  • 2 лути пиперки
  • 40 грама рендан ѓумбир
  • 2 лажици рендан рен
  • 2 лажици куркума во прав или 2 парчиња корен од куркума

Начин на подготовка и употреба:

Измешајте ги сите состојки во чинија, освен оцетот. Смесата префрлете ја во тегла, каде што 2/3 од неа ќе бидат исполнети со сувите состојки, а останатата третина дополнете ја со оцетот. Затворете добро и протресете. Чувајте ја теглата на ладно и суво место 2 недели. Во тој период протресувајте ја неколку пати дневно. Откако ќе поминат 14-те дена, процедете ја течноста низ газа. Тоникот не треба да се чува во фрижидер.>
Не го разблажувајте во вода, бидејќи на тој начин ќе го намалите неговиот ефект. Земајте по 1 лажица секој ден со цел да го зајакнете вашиот имунитет. Зголемувајте количината секојдневно, со максимална доза од 1 мала чаша дневно. Пред употреба на овој природен лек, консултирајте се со доктор.

Совет: Овој лек може да се користи и во кујната, така што ќе го измешате со малку маслиново масло и ќе го користите како салата или додаток на главниот оброк.

За Мартин Ѓорѓиев - Штип

Можеби ќе ве интересира

Oвој природен лек против кашлица мора да го направите

Со помош на овој сируп веднаш ќе ја запрете кашлицата и на своето тело ќе …