Почетна / Видеа / ЕДЕН ТРИК ЗА ПОДОЛГО ДА ОСТАНАТ СВЕЖИ ВАШИТЕ БАНАНИ

ЕДЕН ТРИК ЗА ПОДОЛГО ДА ОСТАНАТ СВЕЖИ ВАШИТЕ БАНАНИ

Колку повеќе стојат толку поголеми се шансите бананите да потемнат и да станат многу меки. Тоа секако не значи дека се расипани, но повеќето ги сакаат кога се поцврсти и свежи. Како да ги одржите подолго време свежи. Има еден едноставен трик.

Веќе знаете дека бананите не би требало да ги чувате во фрижидерот. Ладниот воздух ќе направи ова овошје брзо да потемни, па најдобар начин е да ги чувате подалеку од фрижидерот. Можете да го искористете и следниот трик, коренот на бананите да го замотате со кеса. На тој начин бананите нема да потемнат во коренот, па подолго време ќе ја задржат својата свежина и нема да омекнат.

За Мартин Ѓорѓиев - Штип

Можеби ќе ве интересира

Макало од лук

Потребни состојки: 2-3 главици лук 1 полно лажиче сол 400-600 мл масло ½ лимон – …